Gül'ün Avrupa'ya mesajı: Objektif ol

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'de Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yapılan çalışmaların, ekim ayında AB'nin yayımlayacağı ilerleme raporuna objektif biçimde yansıyacağını umduğunu söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'de Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yapılan çalışmaların, ekim ayında AB'nin yayımlayacağı ilerleme raporuna objektif biçimde yansıyacağını umduğunu söyledi. Avrupa
Komisyonu'nun enerji ve ulaşım konularından sorumlu Başkan Yardımcısı Loyola de Palacio dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Gül, daha sonra düzenlenen basın toplantısında, görüşmede Türkiye'nin AB yolunda attığı adımları gözden geçirme olanağı bulduklarını ifade etti. Gül, aralık ayında yapılacak AB zirvesinde Türkiye'nin müzakerelere başlamasına ilişkin kararın verileceğini hatırlattı. Bu karara temel oluşturacağı belirtilen İlerleme Raporu'na dikkat çeken Gül, "Ümit ederim ki, Türkiye'de
yapılan çalışmalar, ekim ayında yayımlanacak ilerleme raporuna objektif biçimde yansıyacaktır" diye konuştu.
Boğazlar'dan tanker geçişi uyarısı
Gül, Palacio ile görüşmesinde enerji ve ulaşım konularını da ele aldıklarını belirtti. Gül, Ukrayna'da başlayan ve Avrupa yönlü çalışması planlanan enerji hatlarının güzergâhının Karadeniz'e çevrilebileceği yönünde duyumlar aldıklarını, bu yönde bir kararın alınması durumunda da Boğazlar'dan geçecek tanker sayısında ciddi artış olacağından endişe ettiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı, bu konuda AB'den destek istediklerini söyledi.
Loyola de Palacio da petrol boru hattı konusunda "Bizim de bazı endişelerimiz var. Boru hattının güzergâhının değiştirilmesine ilişkin kaygılıyız" dedi.