Gül'ün 'kayıp trilyon' dosyası kayıp!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki "Kayıp Trilyon davası"yla ilgili dosyanın peşine düşen CHP Milletvekili Kart'ın çabası sonuç vermedi. Dosyanın, Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 4 Eylül'de Başbakanlığa iade edildiği bildirildi

 

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki “Kayıp Trilyon davası"yla ilgili dosyanın peşine düşen CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın çabası yine sonuç vermedi. Kart, bir vatandaşın bilgi edinme hakkı kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak dosyanın akıbetini sorduğunu ve Başsavcılık’tan “dosya TBMM’de" yanıtını aldığını hatırlatarak “bu yanıta göre, dosya ya Adalet Bakanlığı’nda ya da Başbakanlık’ta" dedi.

Dosyanın peşine düştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında ‘kapatılan Refah Partisi’ne yapılan ve iadesi gereken Hazine yardımını sahte belgelerle harcanmış gibi göstererek devleti zarara uğrattığı’ iddiasıyla hazırlanan dava dosyası yine bulunamadı. Daha önce milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle yargılanamayan Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından soruşturma dosyasının peşine düşen CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine gelen yanıt da, dosyanın bulunduğu yer konusunda net bir bilgi ortaya koymadı. Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil’in, soru önergesine verdiği yanıtta sadece “23’ncü yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan, Kayseri Milletvekili Abdullah Gül hakkındaki soruşturma dosyası, Sayın Abdullah Gül’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28 Ağustos 2007 tarihli 6’ncı birleşiminde Cumhurbaşkanı seçilmesi sebebiyle, 4 Eylül 2007 tarihli yazımızla Başbakanlığa iade edilmiştir" bilgisi verildi.

'Ya Adalet Bakanlığı ya Başbakanlık'ta sümenaltı'

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise Meclis Başkanlığı’ndan gelen yanıtın da Kayıp Trilyon davası dosyasının akıbetini netleştiremediğini söyledi. Bir vatandaşın, bilgi edinme hakkı kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gül hakkındaki dosyanın akıbetini sorduğunu ve kendisine “dosya TBMM’de" yanıtı verildiğini hatırlatan Kart, “Başsavcılık TBMM’de diyor, Meclis başbakanlığa iade edildi diyor. Bu cevap da dosyanın akıbetini, nerede olduğunu ortaya koymuyor. Bu cevapla ancak Meclis başkanlığı da kendini devreden çıkarmış oluyor. Şu ana kadar Adalet Bakanlığı ‘dosya bendedir ya da değildir’ demedi. Gül’ün kayıp trilyon dosyası ya Adalet Bakanlığı’nda ya Başbakanlık’ta. Ancak bu olay kusur ya da ihmal kavramıyla açıklanabilecek bir olay değil. Siyasi otoritenin bilgisi çerçevesinde dosya sümenaltı ediliyor, bunun başka anlamı yok. Dosya gayri yasal bir şekilde bekletiliyor. Nerede olduğu, akıbeti belli değil. Ortada bırakın hukuk devletini, üçüncü dünya ülkelerinde yaşanmayacak bir garabet var. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanıyla ilgili ‘kayıp trilyon’ dosyası kayıp. Bunun muhakemesini kamuoyuna bırakıyorum. Bu dosya birgün çıkacak ve teşhir edeceğiz" diye konuştu.

Kayıp trilyon davası dosyasının peşini bırakmayacağını da kaydeden Kart, Başbakan Erdoğan’a da, dosyayla ilgili soru önergesi vereceğini kaydetti. (anka)