Gül'ün sitemi

Gül'ün sitemi
Gül'ün sitemi

Gül ün görev süresinin bitmesinin ardından Erdoğan ın Köşk e aday olup olmayacağı tartışılıyor.

Çankaya kaynaklarına göre Gül, Köşk adaylığı konusunda AKP'den gelen açıklamalara tepkili. Sözcü Ahmet Sever de Gül'ün onayıyla sitemi aktardı.

ANKARA - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ikinci kez aday olup olmayacağı konusunda bazı AKP sözcülerinin açıklamalarına üzüldüğünü açıkladı. Bu açıklama AKP’de doğrudan “Cumhurbaşkanı’nın sitemi” olarak algılandı. Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda listeye bile giremediğini gösteren anketlere ve bazı bakanların ve AKP’lilerin “Erdoğan aday olursa Gül olmaz” sözlerine tepkili olduğu belirtiliyor.
Gül’ün sözcüsü Ahmet Sever, Vatan gazetesine yaptığı açıklamada Gül’ün ikinci kez aynı göreve aday olmasının önünde engel bulunmadığını söyledi. Buna karşı görüş bildirenler konusunda ise “Özensizlik Cumhurbaşkanı’nı kırdı” dedi. Çankaya kaynakları da Gül’ün, Anayasa Mahekemesi’nin adaylık yolunu açan kararından sonra yaptıkları açıklamalar nedeniyle Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AB Başkanı Egemen Bağış, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye kızdığını bildirdi. Bir gazetede kısa süre önce yayınlanan AKP anketinde de kendisinin gerilerde gösterilmesine üzülen Gül’ün, kendi aleyhine başlatılan bu kampanyaya tepkili olduğu da belirtildi. Sever’in Gül’ün onayı ile konuştuğu da öğrenildi. 

AKP: Üzmüşsek üzülürüz
Gül’ün açıklamalarına ilk tepkiyi veren AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, şöyle dedi: “Sayın Sever Cumhurbaşkanı adına böyle bir açıklamayı yapıyorsa, bu bir sitemse, sitem sevgiden doğar, dostlar ve yakınlar arasında sitem olabilir, burada çok yadırganacak bir şey yok. Zaman zaman bir kabinenin iki üyesi, bir partinin iki mensubu arasında da bu tip şeyler olabilir.” Herkesin sevdiği Gül’ün siyasi hareketlerinin de belkemiği olan insanlardan biri olduğunu vurgulayan Çelik, “En son yapacağımız şey Cumhurbaşkanı’nı üzmek olur ama bazı arkadaşlarımızın sözlerinden dolayı üzülmüşse biz de buna üzülürüz tabi ki” diye konuştu. 

‘Haddim değil ama...’
Başbakan’ın 2014’de Köşk’e aday olursa, Gül’ün “Ben de adayım” diyeceğini zannetmediğini kendisinin de söylediğini anımsatan Çelik, bunu da her iki insanı tanıyan biri olarak söylediğini anlattı. İkisinin arasındaki hukuku, yol-dava arkadaşlığını, kader birliğini çok iyi bildiğini belirten Çelik, şöyle devam etti: “İki lider, iki şahsiyet arasındaki güven esasen test edilmiş bir güvendir. Fedekârlık ve feragat duyguları bugün için de geçerlidir. Sayın Gül, Sayın Başbakan’ın 2007’de kendisine yaptığı o kardeşlik, yol arkadaşlığı dava arkadaşlığı, kader birliği yapmış insanların arasındaki hukuktan kaynaklanan o jeste karşı, kendisi aday olabilecekken bile aday olmayacaktır diye tahminimi söylüyorum. Ama Sayın Cumhurbaşkanı adına bu kararı vermekle Sayın Başbakan adına bu kararı vermek elbette bana düşmez. Benim hakkım da haddim de değil ama ben sadece bir siyasi gözlemci olarak gözlemimi ifade etmek istiyorum.” 

‘Başbakan aday olur’
Başbakan’ın bir daha milletvekili adayı olmayacağını, 30 Eylül kongresinde de son kez genel başkanlığa aday olduğunu açıkladığını anımsatan Çelik, “Ben büyük bir ihtimalle Başbakan’ın, Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağını düşünüyorum. Başbakan aday olursa ben Sayın Gül’ün çıkıp da ‘Ben de adayım’ diyeceğini zannetmiyorum. Çünkü 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış olacak” dedi.
Gül’ün siyasete dönüp dönmeyeceğinin kendi takdiri olduğunu vurgulayan Çelik, Gül ve Erdoğan’ın son derece ‘ketum’ insanlar olduğunu da vurgulayarak, “Hele hele iki yıl sonraki bir meseleyle ilgili olarak, en yakınlarına aile fertlerine bile bu anlamda imada bile bulunmazlar. Dolayısıyla daha dereyi görmeden kimsenin paçayı sıvamaması lazım” diye konuştu.
Kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istersiniz’ diye bir anket de yaptırmadıklarını anlatan Çelik, sordukları sorunun çoğunlukla ‘En taktir ettiğiniz, sevdiğiniz lider hangisidir’ şeklinde olduğunu söyledi. (RADİKAL)