'Gül'ün süresi'nde son söz mahkemenin

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- CHP , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresine ilişkin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararı aldı.
Anayasada 2007’de yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından beş yıllığına iki defa seçilebilme ilkesi benimsendi. Bu değişikliğin ardından Gül, eski anayasa hükümlerine göre 11. cumhurbaşkanı seçildi. O günden beri de Gül’ün görev süresinin beş yıl mı yedi yıl mı olacağı tartışıldı. Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu da Meclis’te 19 Ocak’ta kabul edildi ve 26 Ocak’ta yürürlüğe girdi. AKP , Gül’ün görev süresine ilişkin tartışmaları sonlandırmak amacıyla kanuna 11. cumhurbaşkanının görev süresinin yedi yıl olduğuna ilişkin geçici madde ekledi. Ancak muhalefet, ‘Gül’ün görev süresinin beş yıl olduğu, anayasada yer alan bir düzenlemeyle ilgili yasada değişiklik yapılamayacağı’ gerekçesiyle uygulamaya karşı çıktı.
CHP yönetimi yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesi kararını verdi. Mahkemeye yapılacak başvuru dilekçesi üzerinde çalışma başlatıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sorumuza, “Arkadaşlar başvuru için hazırlıkları yapıyor” diye yanıt verdi. Başvurunun 25 Mart’tan önce yapılacağı ifade edildi.
Bu başvuru üzerine Gül’ün görev süresiyle ilgili tartışmalara son noktayı Anayasa Mahkemesi koymuş olacak. Mahkemenin yasadaki düzenlemeyi iptal etmesi halinde anayasada yeni bir düzenleme gündeme gelebilecek. Mahkeme düzenlemeyi anayasaya uygun bulursa Cumhurbaşkanı seçimi 2014 yılında yapılacak.