Günay'dan soru önergesi: İstanbul'u korumayan muhafazakârlıktan ne anlar?

Günay'dan soru önergesi: İstanbul'u korumayan muhafazakârlıktan ne anlar?
Günay'dan soru önergesi: İstanbul'u korumayan muhafazakârlıktan ne anlar?
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Emirgan Korusu bitişiğindeki yeşil alanın yapılaşmaya açılacağı yönündeki haberlerini TBMM'de soru önergesi olarak gündeme getirdi. Günay, "İstanbul'u korumayan insan, muhafazakârlıktan ne anlar?"

RADİKAL – Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay TBMM’ye verdiği soru önergesinin başına; " İstanbul 'u korumayan insan, muhafazakârlıktan ne anlar?" dedi. İstanbul’un UNESCO tarafından koruma altında olduğunu belirten Günay, Emirgan Korusu'nun bitişiğindeki yeşil alanın yapılaşmaya açılıp açılmayacağını sordu. 

İşte İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca cevaplanmak üzere verdiği sorular:

1/ Basında yer aldığı gibi, Emirgan Korusu'nun bitişiğinde 158 dönüm yeşil alanın TOKİ tarafından -yapılaşmaya açılmak üzere- satışa çıkarılacağı doğru mudur?

2/ İBB'nin yaptığı açıklama Emirgan Korusu'nun yapılaşmaya açılacağı yolundaki -muhtemelen yanlış anlaşılan- haberi düzeltmekte, fakat Koru'nun yanı başındaki yeşil alanın AVM ve konut yapılacağına ilişkin asıl önemli soruyu cevaplandırmadan geçiştirmektedir.
Bütün ülkede doğal çevreyi korumakla görevli ve yetkili Bakanlığınızın, İstanbul'un yeşilini ve doğasını yok eden bu olumsuz girişimler karşısında tutumu nedir?

3/ Tarihi silueti bozduğu için önceki dönemlerde büyük tartışmalara konu olan ve sonunda hakkında yıkım kararı çıkan Zeytinburnu (16/9) gökdelenlerinin imara aykırı katları için Mahkeme kararı uygulanacak mıdır? Ne zaman uygulanacaktır?

4/ Maslak'ta Soma Holding'e ait 'spine tower' adlı yapının inşa sürecinde imar mevzuatına aykırı işlemler yapıldığına dair, Soma faciasından sonra basında çok sayıda haber çıktı; konu çeşitli önergelerle TBMM gündeminde de yer aldı.
Bu haber ve önergelerden önce ve sonra Bakanlığınızca yapılmış bir inceleme ve soruşturma var mıdır? Varsa bu inceleme yahut soruşturmanın sonuçları nedir?

5/ Muhafazakar iddialı bir siyasal görüşün mensubu ve aynı iddialı bir Hükümet 'in üyesi olarak, Istanbul'un tarihini ve doğasını yok eden bu dikey yapılaşma saldırısı hakkında görüşünüz nedir?
İnsanlık tarihinin ve ecdadımızın emaneti olan İstanbul'un tarihini ve Yaradan'ın emaneti olan doğasını korumak için Bakanlığınızca alınan veya alınması düşünülen bir önlem var mıdır?
Varsa nedir?