Gündem Kıbrıs ve AB

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ile Bakanlar Kurulu, Kıbrıs'ta önceki gün yapılan referandumun sonuçlarını değerlendirmek üzere bugün toplanıyor.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ile Bakanlar Kurulu, Kıbrıs'ta önceki gün yapılan referandumun sonuçlarını değerlendirmek üzere bugün toplanıyor. MGK'da, Rumların planı reddetmesiyle ortaya çıkan yeni durum ve bunun uluslararası alandaki yansımaları ele alınacak.
Rumların planı ikinci kez referanduma götürme ve bunun için yeni tavizler istemesi olasılığının da gündeme gelmesinin beklendiği toplantıda, Türkiye'nin bu konudaki tutumunun belirlenerek kamuoyuna duyurulacağı belirtiliyor. Hükümet, yeni referandum için yeni taviz vermeyeceğini açıkladı.
MGK'da referandum sonuçlarının Kıbrıs'ın bölündüğünün resmi kabulü anlamı taşıdığı görüşünden hareketle KKTC'ye uygulanan ambargoların kaldırılmasının beklendiğinin ve bunun için girişimde bulunulacağının duyurulması bekleniyor. Ayrıca KKTC'nin tanınması çalışmalarının da bir plana bağlanabileceği belirtildi.
1 Mayıs'a hazırlık
MGK'da Rum kesimiyle birlikte 10 ülkenin AB üyeliğine alınmasına ilişkin 1 Mayıs toplantısı da değerlendirilecek. Toplantıya Türkiye'den hangi düzeyde katılım olacağı ve Rum kesiminin adanın tümünü temsilen birliğe katılma tezine karşı Türkiye'nin görüşlerinin nasıl savunulacağı ve Rum kesiminin AB üyesi olarak nasıl tanınacağı karara bağlanacak.