Gündem yine imam-hatip

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK Yasası'nı veto etmesiyle kapandığı söylenen imam-hatipler konusunda ABD'den mesajlar verdi.

CHICAGO - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK Yasası'nı veto etmesiyle kapandığı söylenen imam-hatipler konusunda ABD'den mesajlar verdi.
Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğu'nun düzenlediği kahvaltıda Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelen Erdoğan, imam-hatip liselerine üniversiteye girişte ayrımcılık yapıldığını söyledi. Çocuklarının dördünün de bu okullardan mezun olduğunu ve Türkiye'de okuyamadıklarını dile getiren Erdoğan, "Bu ayrımcılıktan kurtulmamız gerek. Bunlar illegal örgüt değil, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı" dedi.
Erdoğan, 'laikliği inançların en büyük güvencesi olarak gördüklerini' de belirterek, şöyle konuştu: "Özal ve Demirel de 'Kişi laik olmaz devlet laik olur' demişlerdi. Onlar dediği zaman kimsenin sesi çıkmamıştı. Ben dediğim zaman sesleri çıkıyor. Kişiler laikliği savunur ama devlet laik olur. Devlet bizde laiktir, biz bunu sonuna kadar savunuruz."