Güneydoğu'da seçime yoğun ilgi

Güneydoğu'da seçime yoğun ilgi
Güneydoğu'da seçime yoğun ilgi
Güneydoğu Anadolu illerinde seçime yoğun ilgi var. Sabah sandıklarda oy verme başlamadan önce de kullanmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

RADİKAL - Oy verme işleminin sabah 08.00'da başladığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde seçime katılım oranının yüksek olduğu görüldü.

Milletvekili seçimleri için Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde oy verme işlemi tüm yurtta olduğu gibi saat 08.00'da başladı. Batman, Şırnak ve Tunceli'de sandık başlarında yoğunluk olduğu görülürken, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Siirt ve Mardin'de ise öğle saatlerinde yoğunluk oluşması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde saat 11.00 itibari ile seçime katılım şu şekilde gerçekleşti:

DİYARBAKIR: Erken saatlerde yoğunluk olmadı. Yeni yerleşim yerlerinde sandıklarda 10'ar kişilik kuyruklar oluştu. Merkez Sur ve Bağlar ilçesinde daha yoğunluklu katılım sağlanırkın, asıl yoğunluğun öğleden sonra oluşması bekleniyor.

BATMAN: Sabah saatlerinde özellikle kenar mahallelerde kuyruklar oluştu. Seçmenler erken saatlerden itibaren yoğun şekilde oy kullanmak için sandık başına gitti.

BİNGÖL: Yoğunluk yok, seçime katılım normal. Bingöl'de öğleden sonra daha yoğun olması bekleniyor.

ELAZIĞ: Katılım normal. Aşırı yoğunluk yok. Öğleden sonra yoğunluk olması bekleniyor.

MARDİN: Bazı bölgelerde yoğunluk başladı. Kenar mahallelerde daha çok yoğunluk gözleniyor. Özellikle yaşlı vatandaşların yakınları tarafından evlerinden alınarak oy kullanmaya götürüldükleri gözleniyor.

SİİRT: Henüz bir yoğunluk yok. Vatandaşların öğleden sonra seçime yoğun ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

ŞIRNAK: Seçime katılım oranı yüksek. Okullarda kuyruklar oluştu.

TUNCELİ: Katılım diğer seçimlere göre yüksek görünüyor. Sabah saatlerinde sandıklarda kuyruklar oluştu. (DHA)

Trakya’da seçime yoğun katılım
 

Sabah saatlerinde sandık başına giden Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde 1 milyon 23 bin 685 seçmen 3 bin 802 sandıkta oy kullanacak. Edirne'de saat 08.00’de başlayan oy verme işlemine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Oy kullanmak için İlhami Ertem Anadolu Lisesi’ne gelenler, bazı sandıkların önünde kuyruk oluşturdu. Üç milletvekili çıkaracak olan kentte sandığa gidenler üzerinde ‘evet’ yazılı kaşelerle siyasi parti logolarının bulunduğu pusulalarında oyunu kullanarak şeffaf sandıklara attı. Bu seçimin çok önemli olduğunu kaydeden seçmenler, herkesin sandık başına gitmesi gerektiğini söyledi. Sandık görevlileri seçmenlerin oy kullandıkları sırada cep telefonlarını yanlarına almalarına izin vermedi. Edirne’de YSK verilerine göre 989 sandıkta 304 bin 178 seçmen oy kullanacak.


KIRKLARELİ’NDE DE KATILIM YOĞUN

Kırklareli’nde de seçime ilgi yoğundu. Seçmen kağıdı ve kimlik belgeleri ile sandıkların bulunduğu okullara giden Kırklarelililer 3 vekil seçmek için oy kullandı. Kentte 849 sandıkta toplam 264 bin 150 seçmen oy kullanacak.

TEKİRDAĞ’DA SEÇİM

6 milletvekili çıkaracak olan Tekirdağ’da sabah 08.00’da başlayan oy verme işlemine seçmenler yoğun ilgi göstererek katılım sağladı. 1964 sandığın kurulduğu Tekirdağ’da 662 bin 357 kişi oy kullanacak. (EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ/DHA)