Gurbetçi de tartışacak

Gurbetçi de tartışacak
Gurbetçi de tartışacak

Fotoğraf: İBRAHİM LALELİ/DHA

Antalya'daki anayasa toplantısında Cemil Çiçek, gurbetten talep olduğunu belirterek yurtdışında da toplantı yapılacağını söyledi.
Haber: ERDAL SAĞLAM - erdal.saglam@radikal.com.tr / Arşivi

ANTALYA- TOBB önderliğinde sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği ‘ Türkiye konuşuyor’ sloganı ile düzenlenen yeni anayasa toplantılarının yedincisi dün Antalya’da yapıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı toplantıda konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, diğer katılımcılar da yeni anayasanın yapılması konusunda mutabakat sağlandığını, halktan bu konuda gelen yüksek katılımın bunun kanıtı olduğunu vurguladılar. Çiçek, anayasa tartışmasına yurtdışından da büyük talep olduğunu, özellikle Almanya ’dan bu konuda istek geldiğini belirterek, TOBB’a bu talebi iletti. TOBB da bir ay içerisinde Berlin’de büyük bir toplantı düzenlemek için hazırlıklara başladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasında “Hak verilmez alınır” diyerek, toplumun yeni elbisesinin halk tarafından dikilmesi için çalıştıklarını, artık sadece uzmanların oturup da yazacağı bir anayasa olmaması için, bu “müzakereci demokrasi” yöntemiyle yürüyen toplantıları düzenlediklerini söyledi.
10’ar kişilik masalarda gerçekleşen toplantıda her masanın belirlenen konularda kendi aralarında bir süre tartışmalarına izin verildi. Ardından elektronik oylama yapılarak, seçilen hususlar ve sonuçlar tüm ekranlara yansıtıldı. Antalya toplantılarında masaların kompozisyonuna bakıldığında yaklaşık 3’te oranında kadın katılımı dikkat çekti. Düzenleyiciler, bu oranın diğer illere kıyasla yüksek olduğunu vurguladılar. 

Gençlere özel toplantı
Çiçek, yurtiçinde 5-6 yerde daha bu tür toplantılar yapılacağını, ayrıca sadece gençler için bir toplantı düzenlenmesinin düşünüldüğünü söyledi. Yapılan ilk 5 anayasa toplantısının sonuçları da TEPAV’ın internet sitesine kondu. Tüm illerde katılımcıların yeni anayasadan en önemli taleplerinin “adalet” olduğu ortaya çıkıyor. “Yeni anayasanın en çok hangisine katkı sağlamasını istersiniz” sorusu sorulup, özgürlük, eşitlik, istikrar, refah ve adalet maddeleri sayılıyor. Tüm toplantılarda en yüksek talep “adalet” için oluyor. Bir tek Diyarbakır’da yüzde 40 adalet, yüzde 40 özgürlük çıktı.