Gürsel Tekin: 2014'te İstanbul'u alacağız

Gürsel Tekin: 2014'te İstanbul'u alacağız
Gürsel Tekin: 2014'te İstanbul'u alacağız
Radikal.com.tr'de Canlı Yazı İşleri'ne katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin açlık grevleri, anadilde eğitim, AKP iktidarı ve İstanbul'da yerel seçimler için önemli açıklamalar yaptı.

 

Radikal okurlarının sorularını yanıtlayan Tekin’in sözlerinden önemli başlıklar şöyle:

AKP ’LİLEŞMEMİZ BEKLENİYORSA OLMAYACAK

- Açlık grevlerine duyarsız değiliz. El insaf! Keşke bütün herkes bizim kadar duyarlı olsa… Arkadaşlarımız çok önemli çalışmalar yaptılar. İnsan hayatının her şeyden daha önemli olduğunu biliyoruz.

- AKP'nin açlık grevlerine bakışı bizim duruşumuzu değiştirmez, bir rant ve siyasi beklentimiz yok, biz insan odaklı bakıyoruz, keşke AKP de bizim gibi baksa…

- Bizden AKP'lileşmemiz bekleniyorsa o olmayacak. Dünyada bütün sosyal demokrat partiler kendi üyelerini özgürce ifade edebildiği bir siyasi arenadır.

- AKP üç ‘Y’ üzerine kurulmuştu: Yasaklar, yolsuzluk, yoksulluk… Bunlar bitecekti.
Geldiğimiz nokta üç ‘Z’: Zam-zulüm-zindan.

-Başbakan, Kılıçdaroğlu bayrağını alıp Hakkari’de yürüyebilir mi diyor. Eğer yürüyemiyorsak, suç iktidarındır. Ayrıca Hakkari’de il teşkilat bürosu dahi olmayan AKP’dir. Bizim büromuz var, bayrağımız da asılı çok şükür. Hakkari’de de rahat rahat gezeriz.ÖCALAN’A TECRİT VE ANADİLDE EĞİTİM


- Bu sadece Öcalan’a özel bir konu değil. Hiç kimseye tecrit getirilemez. Kişiye özel uygulama olmaz. 14 aydır koster bozuldu gibi bir bahane olabilir mi!

- Anadilde öğrenime evet! Ana dilde eğitim meselesi konuşulabilir, anayasa çalışmasının olduğu bir süreçten geçiyoruz.

- Sayın genel başkan anadil ülkeyi böler demedi bu ülke öyle kolay bölünmez.

- Siyasi partiler yasasının değişmesini istiyoruz, daha demokratik bir yapı oluşması için.KILIÇDAROĞLU GİYİM KUŞAMINI KENDİ İMKANLARIYLA SAĞLIYOR

- Eğer karizmayı bir at yarışı spikeri gibi değerlendirirseniz Kılıçdaroğlu öyle değildir. Sayın genel başkanın yakın işadamı dostları yok giyim kuşamı kendi imkanlarıyla sağlıyor, idare edin.

- Sadece delege seçimi değil, milletin adaylarının da seçileceği bir düzenleme istiyoruz, tavrımız net. Yasal değişiklik için teklif de verdik.


SARIGÜL GELİN OLMADAN YATAK ODASI ZOR


-Bugün tarihi bir gün çünkü açıklıyorum. 2014’te İstanbul ’u alacağız!

- İstanbul’un nasıl betonlaştığını, kötü yönetildiğini görmelisiniz. Güçlü projeler üreten güçlü bir adayla İstanbul Belediyesi bizimdir.

-O kişi Sarıgül olur mu diye soruyorsunuz. Onu Sayın Sarıgül’e soracaksınız. Kendisini birçok kez partiye davet ettik. Herhalde düşünmüyor. E bize gelin olmadan, yatak odası hazırlamamız da zor.

- Maslak ve Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanması meselesi bir köylü mantığının işletilmesidir. Almanya’da bir bölgeyi, örneğin Kreuzberg’i ‘buradan alıp oraya bağladım’ diyebilir mi Merkel? Eğer herşeye Başbakan karar verecekse, harita, çevre mühendisleri, mimarlar, şehir planlamacıları yetiştiren teknik üniversiteleri kapatalım! Böyle şey olmaz!

- Buradan AKP’ye bir çağrım var. Gelin hizmete dayalı bir belediye yasası yaratalım.
Rant Türkiye ’yi teslim aldı. 2950 belediyeden 1097'si yargılanıyor. Herhangi bir gelişmiş ülkede böyle bir manzara var mı! Bizim gelişmişliğimiz bu kadar! 
 

CANLI YAZI İŞLERİ'NE KATILMAK İÇİN... Chat programına katılmak için yapmanız gerekenler. Anasayfanın sağ bölümünde karşınıza çıkacak Canlı Yazıişleri butonuna bastığınızda bir canlı chat odasıyla karşılaşacaksınız.

Bu chat odası, Radikal gazetesinin yazıişleri elemanları o günkü gazeteyi yapmak üzere yuvarlak masada toplandığında aktif hale gelecek. Bizim sabah ve öğle toplantısı sırasında, yani günde iki seans olarak.

Her gün bir Radikal editörü, ismi ve resmiyle, o chat odasının yöneticisi olarak sizlerle buluşacak. Chat odasının sağ tarafında o günkü toplantı için tartışmak üzere hazırladığımız gündem maddelerimiz bir liste halinde yer alacak.

Radikal gazetesinin yazıişleri müdürlerinin, editörlerinin, bölüm şeflerinin ve muhabirlerinin elinde tuttuğu ‘gündem notları’nı bundan böyle siz de görebilecek, o notlara yenilerini ekleyip, varolanlarla ilgili fikirlerinizi paylaşabileceksiniz.

Chat odasının o günkü yönetici editörü size yazıişleri masasında tartışılanları da iletecek. Böylece Radikal gazetesinin ve Radikal.com.tr’nin manşetlerine birlikte karar verebileceğiz.

Bu chat odasında ‘görev alabilmek’ için (sol üst köşedeki butona tıklayarak) Radikal.com.tr’ye üye olmanız yeterli. Halihazırdaki üyelerimiz fazladan herhangi bir işlem yapmadan Canlı Yazıişleri’ne katılabilir.

Tahmin edersiniz ki, küfür, hakaret, nefret söylemi içeren cümle ve kelimeler bu odada barınamayacak. Onun dışında her türlü öneri ve eleştiriye açığız.