Gürsel Tekin: Üsküdar'da 40 milyar dolarlık rant sağlandı

Gürsel Tekin: Üsküdar'da 40 milyar dolarlık rant sağlandı
Gürsel Tekin: Üsküdar'da 40 milyar dolarlık rant sağlandı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 'Üsküdar'da sadece imar rantında elde edilen para 40 milyar dolar. Bir tanesi gelsin 'Arkadaş 40 milyar dolar yolsuzluk diyorsun, yok böyle bir şey' desin. Gözlerinin içine baka baka ispatlayacağım. İspatlamazsam siyaseti bırakırım' dedi.

İSTANBUL - Tekin, seçim çalışmaları kapsamında Üsküdar'da muhtarlar, dernekler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda, katılımcıların sorunlarını dinlemek istediğini söyledi.

Bir sivil toplum kuruluşu üyesinin “Aile Sigortası” hakkında daha açıklayıcı bilgi edinmek istediğini söylemesi üzerine Tekin, bu projenin, CHP tarafından yeni keşfedilmiş bir proje olmadığını belirtti.

Projenin, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uygulanan ve yıllardır sosyal devletlerin uygulaması gereken bir proje olduğunu bildiren Tekin, şunları kaydetti:

“Kaynaklarını soranlar var. 'Nasıl bir proje olacak?' diyenler var. 2007, 2009 ve 2010 yıllarında devletin 14 tane farklı kurumunun harcamış olduğu para 14 trilyon. Yani devletin kasasından çıkmış olan paranın miktarı 14 trilyon. Nasıl dağılmıştır bu para? Bu parayı nakit olarak ödemiş olsaydı devlet, yani kömür, makarna ya da farklı yardımlar değil de direk nakit olarak ödemiş olsaydı TÜİK verilerine göre her vatandaşımızın hanesine 6 bin liranın girmesi gerekiyordu. Ben size soruyorum: 2009 yılında ya da 2010 yılında herhangi bir yoksulun evine bir yıllığına 6 bin lira nakit para ya da dağıtılan kömür, makarna neyse 6 bin lira değerinde bir şey girmiş midir? Mümkün değil. Niye gitmemiştir, gitmesinin olanakları yok. Çünkü birinci kömürcü, yani toptancı kömürcü yüzde 20'sini götürüyor. İkincisine geliyor yüzde 15 de o götürüyor. Üçüncü dağıtıcıya geliyor, dağıtımların nasıl olduğunu en iyi yine muhtarlarımız bilir, yani yarısı çarçur ediliyor.”

Tekin, Türkiye 'de 2010 yılında yoksul sayısının bir milyona yakın arttığını belirterek, “Üsküdar'da sadece imar rantında elde edilen para 40 milyar dolar. Siz yandaşlara 40 milyar dolar imar rantı elde edeceksiniz. '14 milyon yoksula 7 milyarı nereden bulacaksın?' diye çıkıp meydanlarda söyleyeceksiniz. Bir tanesi gelsin, 'Arkadaş 40 milyar dolar yolsuzluk diyorsun, yok böyle bir şey' desin. Gözlerinin içine baka baka ispatlayacağım. İspatlamazsam siyaseti bırakırım” dedi.

MUHTARLARIN SIKINTILARI
Muhtarların maaşları ve sosyal sıkıntılarının dile getirilmesi üzerine de Tekin, AK Parti iktidarının muhtarlıkları kaldırmak istediğini savunarak, maaşlardan ve sosyal sıkıntılardan önce muhtarlıkların kalıp kalmayacağı meselesinin daha önemli olduğunu söyledi.

CHP iktidarıyla muhtarları bir statüye kavuşturacaklarını kaydeden Tekin, “Maaşlar, ücretler bunlar çok kolay çözülebilir sorunlar. Biz muhtarlıkların önümüzdeki süreçte yerel yönetimler yasalarını da değiştirip doğal belediye meclis üyesi olmasını sağlayacağız. Her muhtar meclis üyesi olacak. Belediye başkanının kapısında, kaymakam kapısında bekleyen değil, halkın iradesiyle seçilen, halkın taleplerini sorunlarını o mecliste çözebilecek duruma gelecek” diye konuştu.

Gürsel Tekin, muhtarların sosyal yapısının da değiştirileceğini kaydederek, “Asgari olarak en azından bir devlet memurunun, bir işçinin aldığı ücreti eğer bu devlet muhtarlarına ödeyemiyorsa, bu devletin bütün şeyi bitmiştir. Yani Başbakan 14. sıradayız, 16. sıradayız hikayeleri okumamaya başlasın. Bir de binalarınız kamu binaları gibi olacak” dedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/104897310489736

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İstanbul soyuluyor... - harbiden

  Eski Refah parti milletvekili Mehmet Bekaroğlu İstanbulda 5 bölgede 2500den fazla imar değişikliği ile 300 milyar dolarlık rant sağlandığını ve bunun hangi yandaş işadamlarına gittiğinin tek tek bilindiğini bir kaç ay önce söylemişti... Bırakın Gürseli, Ahmeti, Hüseyini, akp-chp kavgasını... 2023e kadar tüm gelirleri ipotek altında olan ve belediye çelışanlarının maaşını bile banka kredisiyle öder hale gelen İstanbulun toprağından 300 milyar dolar o topraklar üzerinde yaşayanlara değil de 10-15 kişiye dağıtılmışsa bunun hesabını sormak gerekir. Evinizin temelini çalıyorlar ama bunu söyleyen sırf CHPli diye hırsızı koruyorsunuz. Yazık

  neden chp iktidar olamaz - emre-n

  tamam uskudarda 40 milyar dolarlik rant saglandi diyelim, bunuda herkez kabul etti diyelim yinede oy alamassiniz, nedeni acik halk chp'ye inanmiyor, bir kere sozen zamaninda hic bir icraat yapilmadi, iski yolsuzlugu chp nin sadece yolsuzluk yaptigini ve bu yuzden iktidara gelmek istedigini halkin piskolojisine soktu, o yuzden halk yine akp'ye oy verecek hemde hic terredut etmeden, nedeni acik siz chp olsa ayni rant ve yolsuzluk olur ama icraat olmaz, buda chp ve akp nin farki

  biri rant mı dedi? - düşünen_adam_23

  sevgili gürsel tekin o kadar dürüstse yargıtaya yaptırılan baskılardan vezgeçip seçimden evvel kendi kesilmiş cezasını yollatsın ankaradan, o zaman zaten siyaseti otomatikman bırakmak durumunda kalır.

  yalancı coban - resip

  kimse inanmıyor o kadar kurt geldi diye insanları kandırdınızki 2b arilerini halledeceklermiş anayasa mhkemesine kim gitti türbanı yine öyle bu memlekette güven acısından en yıpranmış adamın taktikleriyle nereye varacaksınız

  40 milyar dolar yolsuzluk diyorsun, yok böyle bir şey! - okank

  ya sözünü tut iddiayı ispatla, ya da yine sözünü tut, siyaseti bırak.

  Yap ama İdia Etme. - Clear

  Dediğini yap ama iddia etme.Yani ispatla, hem de birilerinin bir şey demesini baklemeden,çünkü bu amme görevidir.Ama iddia etme,bu gereksiz...Birileri de bir zamanlar "Rodos'a yüzerim" dedi ama yüzemedi.Restleşmenin manası ve faydası yok...Heh heh heh.