Gürtuna'nın gözü Erdoğan'da

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, adaylığıyla ilgili olarak "Başbakan'la görüşmelerimizin sonuçlanmasını bekliyorum" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, "Siyasi parti ve siyasi birliktelik anlamında daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerimizin sonuçlanmasını bekliyorum. Bunun ötesinde herhangi bir plan içerisinde değiliz" dedi.
Gürtuna, E-5 Karayolu üzerinde yer alan ve birinci etap inşaatı tamamlanan Çobançeşme Kavşağı'nda incelemelerde bulundu, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gürtuna, mahalli idareler genel seçimlerindeki tavrına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:
"Zaman zaman medyada çok değişik partilerin isimleri geçiyor. Ama benim ağzımdan hiç bunları duymadınız. Açık, net ifade ediyorum, hiçbir partiyle adaylık müzakerem veya talebim söz konusu değildir.
Siyasi parti ve siyasi birliktelik anlamında daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerimiz oldu. O görüşmelerimiz hem iki dostun yaptığı, hem Türkiye siyasetinde yer alan iki insanın yaptığı görüşmelerdi. Birçok konuda görüştük. Onun neticesi olarak ben bu süreci başka bir partiyle asla temas ederek geçirmiş değilim. Bu görüşmelerimizin sonuçlanmasını, neticeye ulaşmasını bekliyorum. Birlikte olma noktasında... Adaylık ayrı bir mesele. Sayın Başbakanımız ile görüştük, bunun ötesinde herhangi bir plan içerisinde değiliz."
Görüşmelerin 'adaylık müzakeresi' şeklinde algılanmaması gerektiğini kaydeden Gürtuna, "Bu mevkiler hizmet yeridir. Buraları ihtiras makamları değildir. Türkiye'nin istikrarını koruyacak çabalara destek vermeliyiz. Ben bu sorumlulukla hareket ediyorum. Geri kalan nasiptir. İstanbul'a talibiz zaten" dedi.
Gürtuna, 'CHP'nin adaylık için kendisini düşündüğünün' anımsatılması üzerine de şunları kaydetti:
"Bizi kendi partilerinde, yanlarında görmek isteyenler var. Onlara teşekkür ediyorum. Bu, Türkiye'de yıllardır çok ciddiyetle savunduğum uzlaşma kültürünün geldiği nokta olması açısından önemli bir aşama. İnsanların kamplaşması, ayrışması, farklılaşarak birbirine kinin aşılanması yerine, bu farklılıkların ortak paydada buluşuyor olması çok önemli."