Hacıbektaş lidersiz kaldı

Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliklerinde bu yıl liderler yoktu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan Ankara'da Irak Devlet Başkanı El-Yaver'i ağırlarken, CHP lideri Deniz Baykal'ın Mustafa Sarıgül'le karşılaşmamak için Hacıbektaş'a gitmediği ifade edildi.

NEVŞEHİR / ANKARA - Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliklerinde bu yıl liderler yoktu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan Ankara'da Irak Devlet Başkanı El-Yaver'i ağırlarken, CHP lideri Deniz Baykal'ın Mustafa Sarıgül'le karşılaşmamak için Hacıbektaş'a gitmediği ifade edildi. Türk-Alevi Dernekleri Federasyonu'nun konuşma hakkı verilmediği gerekçesiyle protesto ettiği, Arif Sağ ve bazı sanatçıların da katılmadığı törenlerde, Baykal protesto edildi.
Sarıgül, ise 'Başbakan' sloganlarıyla karşılandı. Kızılay'ın çadır isteğini geri çevirmesi üzerine Çilehane'deki çadırkente 40 çadır kurduran Sarıgül'e vatandaşlardan teşekkür geldi. Sarıgül, "Benim kimseyle kavgam yok. Demokratik bir kulvarda yarışıyoruz. Deniz Baykal partimizin genel başkanıdır" dedi.
Son ana kadar katılacağı söylenen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'an da gelmediği törende, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu hazır bulundu.
Bağımsız Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu "Sevgiden nasibini almayanlar, bizim kapımıza gelmesinler" diye başladığı konuşmasında, Sivas'ta yanan 37 canın katillerinin bulunmasını istedi.
Vatandaşlar Hacı Bektaş Veli Müzesi, Çilehane ve Beştaşları ziyaret ederken Âşık Mahzuni Şerif'in mezarı da ziyaretçi akınına uğradı. Cumhurbaşkanı Sezer ise törene gönderdiği mesajda çatışma yerine uzlaşma ve hoşgörü istedi. (Radikal, dha)