Hacıbektaş'ta Baykal da yok

Alevi Bektaşi örgütlerinden sonra CHP lideri Deniz Baykal da Hacıbektaş şenliklerine gitmeme kararı aldı.

ANKARA - Alevi Bektaşi örgütlerinden sonra CHP lideri Deniz Baykal da Hacıbektaş şenliklerine gitmeme kararı aldı. CHP'den dün yapılan açıklamada Baykal'ın Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri'ne kendisine konuşma hakkı tanınmayacağı gerekçesiyle katılmayacağı belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi: "Türkiye'nin saygın ve seçkin ozanlarıyla sanatçılarının da tertip komitesinin bugüne kadar alışılmadık, farklı ve yanlı tutumunu protesto ederek, şenliklere katılmayacağı bildirildi. Böylece bu yıl yapılacak etkinlikler, tartışmalı, huzursuz, Hacı Bektaş Veli'nin birlik anlayışına uymayan bir kutlamaya dönüştü. Bu nedenle, ana muhalefet partisi olmadığı dönemlerde bile törenlere katılarak konuşma hakkını kullanan Baykal, tartışmalı hale gelen şenliğe katılmama kararı aldı."
Neden Sarıgül mü?
CHP kulislerinde ise Deniz Baykal'ın, parti içi muhalefetin önde gelen isimlerinden olan ve kendisine karşı yurt gezileri başlatan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Hacıbektaş'a gideceğini öğrendikten sonra şenliklere katılmama kararı aldığı ifade edildi. Baykal'ın, Hacıbektaş'da Sarıgül'le karşılaşmak istemediği ileri sürüldü.