'Hak ihlalinin gerekçesi olmaz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik kaygısıyla insan haklarının sınırlanamayacağını söyledi.
Erdoğan, dün 'İnsan Haklarında Yeni Taktikler' başlıklı uluslararası sempozyumun kapanış konuşmasını yaptı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik kaygısıyla insan haklarının sınırlanamayacağını söyledi.
Erdoğan, dün 'İnsan Haklarında Yeni Taktikler' başlıklı uluslararası sempozyumun kapanış konuşmasını yaptı. Konferansın tüm dünyaya, insan hakları kavramının ortak değer olarak kabul edildiğini gösterdiğini belirten Erdoğan, Türkiye'yi "Medeniyetler arası diyaloğun güçlü temsilcisi" olarak tanımladı. Erdoğan, terörle mücadele
amacıyla belli bir dinin veya ulusun hedef tahtasına konulmasının büyük yanlış olacağını ve terör dahil hiçbir güvenlik kaygısının insan haklarını sınırlayamayacağını dile getirerek, şöyle dedi: "Bir dinin, medeniyetin ya da ulusun terörle özdeşleştirilmeye çalışılması insan zihninin özgürlüğüne dönük bir hak ihlalidir. Bu insanlarla mücadele etmek adına, bu dinleri karşısına alanlar daha büyük bir yanlış yaparlar. Özgürlük alanını daraltan bir güvenlik anlayışı, güvenliğin altını oyan zemin üretir."
İnsan hakları ihlallerine karşı mücadeleyi yaymak gerektiğini belirten Erdoğan, "Demokratik hiçbir toplumda, hiçbir siyasetçi, siyasi ajandasının en başına insan haklarını yerleştirmeden siyaset yapamaz" dedi.