'Hakan Fidan yasası' Komisyonu gerdi

'Hakan Fidan yasası' Komisyonu gerdi
'Hakan Fidan yasası' Komisyonu gerdi

TBMM Adalet Komisyonu salonu, vekillerin ve gazetecilerin yoğun ilgisi nedeniyle yetersiz kaldı.

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılması üzerine harekete geçen hükümetin tartışmaya açtığı MİT Kanunu’nda değişiklik yapan teklif dün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ‘Suç işlemeden terör örgütünün içine sızılmaz’ sözünün arkasında olduğunu söylerken muhalefet, hukuksuzluğun önünün açılmak istendiğini savundu.
Gergin bir tonda geçen toplantı, yer kavgasıyla başladı. Milletvekilleri ve basının yoğun ilgi göstermesi nedeniyle, komisyon salonunda bazı milletvekilleri ayakta kaldı. Yer darlığı nedeniyle muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşanırken, toplantıya daha geniş olan TBMM KİT Komisyonu salonunda devam edildi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bozdağ’ın, ‘suç yok vazife var’ sözlerini, ‘tüyler ürpertici bir iddia’ olarak nitelendirerek, “Böyle bir vazifeyi kim, nasıl verebiliyor? Suç olan bir konuyu Başbakan Yardımcısı vazife diyorsa, Hükümet böyle bir vazife verdiğine ilişkin emri, kapalı oturumda açıklamalıdır” dedi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan“Devlet için kurşun atmayı ve adam öldürmeyi suç sayan bir sürece işaret etmektedir” uyarısında bulundu. CHP’li Atilla Kart da, “Çatlıların yanına CIA uzmanlarını da katmış olacaksınız” diye konuştu. Eleştirilere cevap veren Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, “’İstihbaratçılar örgütün içine girip suç işlemişlerdir’ yönünde bir açıklamam yok. Sadece girerken örgüt üyeliği suçu nedeniyle bu suçu işlemeden örgüte girme imkanı yok” açıklamasında bulundu. 

‘Baharla ölüm geliyor’
BDP ’li Hasip Kaplan’ın, “Bahar geliyor. Ben korkuyorum. Baharın gelmesi ölüm demek, çatışma demek” sözleri de dikkat çekti.