Hakan Fidan'a Meclis yolu: 15 gün içinde istifa edebilir

Hakan Fidan'a Meclis yolu: 15 gün içinde istifa edebilir
Hakan Fidan'a Meclis yolu: 15 gün içinde istifa edebilir
7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde, bürokrasiden siyasete en önemli transferin MİT'ten olması muhtemel. Dışardan bakan olması da gündeme gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adı milletvekili adayları arasında geçiyor.

RADİKAL – AK Parti 7 Haziran’daki seçim için çalışmaları başlattı. Milletvekili adayları arasında adı geçen en önemli isim MİT Müsteşarı Hakan Fidan. Fidan’ın aday olabilmesi için 15 gün içinde istifa etmesi gerekiyor. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, kulislerde, siyasete girerek seçilmesi durumunda Fidan’ın Dışişleri Bakanı olabileceği konuşuluyor. Danışmanlardan bazılarının da Meclis’e geleceği, eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk kadın danışmanı olabileceği dile getiriliyor.

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde, bürokrasiden siyasete en önemli transferin MİT’ten olması muhtemel görünüyor. Dışardan bakan olması bile tartışılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın adı milletvekili adayları arasında geçiyor. Fidan’ın, siyasete girmeye karar vermesi durumunda 15 gün içinde istifa etmesi gerekiyor. Fidan’ın milletvekili seçilmesi halinde de Dışişleri Bakanı olacağı konuşuluyor.

BÜROKRATLARIN TELAŞI
Ak Parti , 4 ay sonra yapılacak seçimlerde aday olacaklarla ilgili çalışmalarını başlattı. Buna göre, bürokrasiden siyasete geçmek isteyenlerin 10 Şubat’ta istifa etmesi gerekiyor. Çok sayıda bürokrat, iktidar partisinden aday olmak için parti yönetiminde nabız yoklamaya başladı. Parti ise “Yönetimden onay almayan bürokratlar istifa etmesin” mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liyakatlı bürokratların görevine devam etmesi konusunda kararlı olduğu belirtiliyor. ‘Paralel Yapı’ operasyonlarından sonra yeni göreve getirilen bürokratların siyaset için makamlarını boşaltmalarına izin verilmeyeceği belirtiliyor. Ancak parti yönetiminin, az sayıda bürokrata “İstifa et, aday ol” dediği öğrenildi.

DANIŞMANLAR DA VAR
Danışmanlardan Adnan Boynukara, Mücahit Aslan, Ertan Aydın ve Taha Özhan ile Faruk Koca’nın milletvekili olarak Meclis’e geleceği belirtiliyor. Dışardan bakan yapılan İçişleri Bakanı Efkan Ala da milletvekili olarak siyasete devam edecek. Partinin MKYK üyeleri Yasin Aktay ve Mahzar Bağlı da milletvekili yapılacak.

SARAY’A GİDECEK İSİMLER
Listelerin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gözetiminde yapılacağı da kulislerde dile getiriliyor. Halen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Tayyip Erdoğan’la çalışan Binali Yıldırım ve Cevdet Erdöl gibi 3 dönemlik milletvekillerinin yanı sıra Taner Yıldız, Nurettin Canikli, Recep Akdağ’ın da Erdoğan’a danışmanlık yapacağı belirtiliyor. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş’ın adı da Saray’ın ilk kadın danışmanı olarak geçiyor. Parti, 3 dönemlik bazı isimlere de genel merkezde görev verecek. Eski bakanlardan Nihat Ergün, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ gibi isimlerin MKYK’da değerlendirileceği iddia ediliyor. Bu gibi isimlerden bazıları da genel başkan yardımcısı yapılacak.

SEÇİM ÇALIŞMALARI HIZLANDI
AK Parti seçime hazırlık için de 3 ayrı ekip oluşturdu. ‘Seçim beyannamesi’, ‘seçim stratejisi’ ve ‘görsel kampanya’ ekipleri kuruldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyundaki algısını pekiştirmeye yönelik çalışmalarda da eksikler değerlendiriliyor. Beyannamede ‘yeni anayasa, başkanlık sistemi, yargının yeniden yapılandırılması’ gibi başlıklar yer alacak. Toplumun öncelikleri, ekonomi , Çözüm Süreci, yolsuzluklarla mücadele gibi konular da beyannamenin ana unsurlarını oluşturacak. Aday tespitleri için illerde isimler üzerinde anket çalışması yapılacak. Mevcut vekillerin bölgelerindeki ‘bilinirlik ve çalışkanlıklıkları’ da taranıyor.


  http://www.radikal.com.tr/127962112796213

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boşuna - user383887

  Milletvekili yapıp dokunulmazlık kazandırmak istiyor olabilirler. Ama boşuna. seçimden sonra AKP iktidar olmaz herkes yaptığı kanunsuzlukların hesabını verecek.

  DAVUTOĞLU'NUN YERİNE HAZIRLANIYOR! TÜM PLANLAR ERDOĞA' NI KORUMAK ÜZERİNE! - user564606

  İstihbarat teşkilatının başında olduğu için Erdoğan' ın siyasi rakiplerine karşı elindeki çok önemli bilgiler olduğu sanılıyor. Fidan' ın bu bilgileri Edoğanı korumak amacı ile ileride etkin bir biçimde kullanabilmesi için siyasi bir pozisyonda olmasının doğru olacağı düşünülüyor. Bunun için en önemli yer de Davutoğlu' nun pozisyonu. Zaten Erdoğan Davutoğlu ile devam edemeyeceğini geçen yapılan bakanlar kurulu toplantısı ve yüce divan oylaması ile iyici anlamış oldu. Özetle tüm planlar Erdoğan'ı adli ve siyasi bakımdan koruma altına alabilmek için kuruluyor.

  Müsteşar iken ??? - Hayal Denizi03

  Müsteşar iken Türkiye'yi lime lime edemedi, Türkiye ile Suriyeyi savaşa sokamadı. Millet vekili seçilsin, Dış İşleri bakanı olsun ki yarım kalan savaş senaryoları gerçekleşsin. Türkiye'nin bölünmesi, Kürdistanın kurulması aşaması tamamlansın.Birilerini Saraya sultan atayan ABD şimdide Fidanı Dış İşleri Bakanı atayacak diye yorumlamak en akılcı ve isabetli yorum olur. Adı Türkiye Olan Bu vatanda Dışişleri bakanı olacak Hiç Türk kalmadı mı ki?