Hakkâri'den attığı şut Ankara'ya ulaştı

Hakkâri'den attığı şut Ankara'ya ulaştı
Hakkâri'den attığı şut Ankara'ya ulaştı
Hakkâri Yüksekova, daha çok 'kepenk kapatma' eylemleri ve 'taş atan çocukları' ile tanınsa da pek bilinmeyen bir yüzü daha var artık.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

15 yaşındaki Gürkan Demir Yüksekova Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün başlattığı proje sayesinde Ankaraspor’da profesyonel futbol oynayacak.
Yüksekova Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan polisler tarafından yürütülen ve Yüksekovalı çocukları, kaosun, şiddetin içinden çıkarıp spora ve okula yönlendirmeyi amaçlayan proje kapsamında, özellikle risk grubu oluşturan mahalle ve okullarda, öğrencilerin şiddet olaylarından korunması, ‘polisin de halktan biri olduğu’ inancının yerleştirilmesi hedefleniyor.
İki yıllık projede 1200 çocuk ve gence ulaşılmış. Futbol başta olmak üzere hemen her dalda kurslar ve etkinlikler var. Katılımcılar Ankara ve İstanbul ’a götürülüp gezdirilmiş. İstanbul çok beğenilmiş. En çok da Kanal D’nin ‘Arka Sokaklar’ dizisinin seti ilgilerini çekmiş Yüksekovalı gençlerin. 

1200 çocuğa ulaşıldı 
Bu proje kapsamında ulaşılan Gürkan Demir ise henüz 15 yaşında, 9 çocuklu bir ailenin en küçüğü... İki kardeşi üniversitede okuyor, bir kardeşi ise inşaatta çalışıyor. Köy korucusu olan babası gazi, annesi ev kadını. Annesi Türkçe bilmiyor Gürkan’ın... Babası ise derdini anlatabilecek kadar Türkçe konuşuyor. Evin geçimi babasına bağlanan maaş ve kardeşinin kazancı ile sağlanıyor.
Gürkan, 7 ay önce katılmış bu projeye. Hafta içi okula gidip, hafta sonları antrenman yapmış. Ankara’ya gelene kadar da Hakkâri’den başka yere gitmemiş. Projeyi yürütenler ailesinden izin almışlar ‘yetiştireceğiz’ diye. Ailesi ise oğulları için “Götürün, burada yaşamasın. Batı’da okusun, daha iyi olur” demiş. Spor salonu ve tesisler yeterli olmadığı için de dağlarda antrenman yaptıklarını anlatan Gürkan, “Buraya geldiğimde hayatım değişti” diyor ve üstlendiği görevi başarmak için çok çalıştığını söylüyor. Gürkan’ın öncelikli hedeflerinden biri de okulunu bitirmek.
Türk futbol takımlarından herhangi birinin taraftarı değil Gürkan. Christiano Ronaldo’ya hayran, dolayısıyla Real Madrid’i tutuyor. Kupa ve madalyaları olduğunu da anlatıyor Gürkan. Hakkâri’de okullar arası futbol turnuvasından madalyası, kısa mesafe koşu il birinciliğinden de kupası var Gürkan’ın. 

Şike davası onu da vurdu 
Ankaraspor’dan önce başka teklifler de gelmiş Gürkan’a. Hatta, şimdi şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’la da bir görüşme yapmış. Yıldırım, Gürkan’a sahip çıkacağını söylemiş ama ‘şike davası’ Gürkan’ı da vurmuş ve Fenerbahçe’ye gitme hayalleri ‘şimdilik’ ertelenmiş. Yüksekova Belediyespor’dan da istemişler Gürkan’ı, ama o takımı da Gürkan istememiş.
Doğup büyüdüğü şehir ile henüz 7 aydır yaşadığı Ankara’yı kıyaslayan Gürkan, “Buradaki yaşam oradakinden çok farklı. Orada şiddet var, eylemler var. Burada yaşam daha rahat. Yüksekova’da 7-8 yaşında çocuklar eylemlere katılıyor, polislere taş atılıyor. Eğitim iyi değil, biraz yazı yazıyorduk ve eve gidiyorduk. Yüksekova’da eylemler başlayınca, iki hafta okullar kapanıyor. Buradaki eğitim daha iyi” diyor. 

‘Denedim, mutluyum’ 
850 kişi arasından seçilen ve Hakkâri’de böyle bir imkâna sahip ilk isim olan Gürkan Demir, ‘arkadaşları kendisini görebilsin diye’ televizyonlara çıkmak istediğini de söylüyor. “Bize de destek verirlerse biz de gelmek isteriz” diyormuş arkadaşları Gürkan’a. Gürkan da “Umarım size de destek olurlar ve buralara gelirsiniz çünkü burada hayat daha güzel” diye yanıt veriyormuş arkadaşlarına. Gürkan, son mesajı ise “Ben denedim ve mutluyum” oluyor.