'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'

'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'
'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'

Fotoğraflar: KAYHAN ÖZER/AA

Muhalefeti 'fırsatçılıkla' suçlayan Erdoğan teröre karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırdı, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" dedi.

ANKARA / RADİKAL 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından muhalefetin tavrına tepki gösterirken, “ BDP ’nin canileri teşvik ettiğini” söyledi. Erdoğan, sivil toplum örgütlerine, “Susmak onaylamaktır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” diye seslendi.
Başbakan dün basın yayın kuruluşlarının sahipleri ve genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldikten sonra açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. Erdoğan, muhalefetten gelen eleştirilere şu karşılığı verdi:
“Muhalefet partilerinin farklı, alternatif, yapıcı ve makul çözüm önerileri getirmek, samimi destek vermek yerine terör eylemlerini hükümete saldırı için bir fırsat olarak kullandıklarına şahit oluyoruz. CHP Genel Başkanı, doğrudan hükümeti sorumlu tutmak gibi bir kolaycılığın içerisine girmiştir. Dahası hükümeti istifaya çağırarak adeta terör örgütüne paye vermek, cesaretlendirmek gibi yanlış bir yola girmiştir. 12 Eylül halkoylamasının sonuçları ortadayken, 12 Haziran seçimlerinin üzerinden henüz dört ay geçmişken hükümeti istifaya davet etmek, en hafif değimiyle fırsatçılıktır.
MHP , bildik söylemini, tahrik edici ve istismarcı üslubunu bir kez daha sergilemiş, yangına körükle gitme politikasını tekrar etmiştir.”
Başbakan Erdoğan, BDP’yi ise PKK’yla arasına ‘mesafe koymaya’ çağırırken, şunları söyledi: 

‘BDP canileri teşvik ediyor’
“BDP terör örgütünü kınamak, bu kanlı eylemi şiddetle lanetlemek cesaretini bugün de göstermemiştir. Üzüntü duyuyoruz, hüzünlüyüz, bu ifadeler... Kimi aldatıyorsunuz? PKK’ya terör örgütü diyemeyen bir anlayışın kalkıp da bu tür ifadelerle kimi aldatması mümkün? BDP’nin açıklaması, samimiyetten uzak olduğu kadar ölmeye ve öldürmeye programlanmış canileri teşvik eder mahiyettedir ve kalkıp durumun bir savaş olduğunu ifade etmesinin ne denli farklı bir kabule, farklı bir kulvara girdiğinin de açık ve net tespitidir. Yıllardır ’faili meçhul’ diyorlar, buyursunlar terör örgütünün infaz ettiği militanların faillerinin peşine düşsünler. Kanla arasına mesafe koyamayanlar, ellerindeki yüzlerindeki o kan lekesini ebediyen temizleyemeyeceklerdir.”
Erdoğan, BDP’ye oy verenlere seslenirken de, şunları söyledi:
“Kan üzerinden nasıl bir istismar siyaseti yürütüldüğünü lütfen artık görün. Artık Kürt vatandaşlarımın anneleri sesini yükseltsin. Aydınlar, sanatçılar sesini yükseltsin. Artık sivil toplum örgütleri, bu kanlı piyasa karşısında cesaretle sesini yükseltsin. Susmak onaylamaktır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

Medyayla ‘terör’ zirvesi
Başbakan dün basın yayın kuruluşlarının sahipleri ve genel yayın yönetmenlerini ağırladı. Margaret Thatcher’in “Propaganda terörün oksijenidir” ifadesini hatırlatan Erdoğan, medyanın bilerek ya da bilmeyerek terörün propagandasını yapmaması gerektiğini iletti. Medyaya bir müdahaleyi doğru bulmadıklarını belirten Erdoğan, “Biz otokontrol yoluyla milli bir meselede medyanın da milli bir duruş sergilemesinin mücadeleye güç katacağına inanıyoruz” dedi. 

Medya buluşmasına Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan (üstte) ve Radikal Gazetesi Yayın Yönetmeni Eyüp Can da katıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1067033106703317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın." (Kaf: 18) - eyyubi

  nisa (93)Kim bir mümini kasden öldürürse cezası, içinde ebediyen kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lânetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır. hucurat(9.) Eğer inananlardan iki grup birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltin. Eğer biri ötekine karşı haddi aşarsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar haddi aşan tarafa karşı savaşın. Eğer (Allah'ın emrine) dönerse, artık aralarını adaletle düzeltin ve (onlara) adaletli davranın. Çünkü Allah, âdaletli davrananları sever. Abdullah bin Mes'ûd radıyallâhu anh'den rivâyet edildiğine göre Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Şüphesiz ki doğruluk hayra ve iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddık (doğru sözlü) diye kaydedilir. Yalancılık sapıklığa sürükler. Sapıklık da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır". (Buhâri, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizi, İbni Mâce) Hadis-i şerifteki bu tesbit, yalan konusunda son derece dikkatli olunması için çok ciddi ve açık bir uyarıdır. Yalanın küçüğü büyüğü olmaz demektir. Ayrıca yalancılığın ve sahteciliğin İslâm'da yeri olmadığını ortaya koymaktadır. boyle basin dusman basina ordudan once mansetlerle kadile girdiler.bereket ordu yalanladi. insanlarimizi cucuklarimiz allah korusun

  bir çift söz - kadınınbiri

  Savaşa hazırlanarak barış yapılamaz diye bir çok doğru cümle var.Bunun pkk için karşılığı ateş kestim derken savaş yığınağı yapmak , silahlı eylem planı kurmaksa devlet için de bir karşılığı var,başbakan 'siyaseten müzakere' söyleminde samimi ise toplumu müzakere edilmesi gereken konular, devletin hataları ve eksikleri konusunda bilgilendirmeli, ülkenin batısını ikna etmeli.aksi halde barış lafı hem devlet hem pkk için inandırıcılığını yitirir.yoksa bazılarının pkk bitiirilsin, kürt sorunu da unutulsun isteniyor tezi güçlenir.terör ve kürt sorunu ayrıştırılmalı , 'terörle mücadele siyasetle müzakere'..

  asıl sensin! - wolkangül

  bence asıl canileri sevindiren başbakanın ta kendisidir. dostum dediği ülkeleri suçlayan da kendisidir. 10 yıllık iktidarı döneminde kürt sorununda adım bile atamamış olan da kendisidir. muhalefeti hiçbir zaman dinlemeyip tükürdüklerini yalatan da kendisidir. zorda kaldığı zaman muhalefete atıp tutan da kendisidir.

  Duygulara, tepkilere de jakoben bunlar - melom

  Birinci Cumhuriyet hiç olmazsa nasıl giyineceğimize karar veriyordu. Bunların yani Mümtazer Türköne, Ahmet Altan ve Rasim Ozanlar'n Cumhuriyeti anlaşılan nasıl giyinmemiz gerketiğinin yanında duygularımızı, tepkilerimizi nasıl göstereceğimize de karar verecek. Bunlar daha jakoben çıktı vallahi.

  Meali su: - gokkurt

  Benim hakkimda hic bir sey denemez, havadaki sinege bile dava acarim iskillenersem, onun disinda herkese,herseye atis serbest: "zerdust", "alevi", "dede", "hitler biyigi" vb. vb. - Turkceye yeni bir sozcuk katti Sayinb Basvekil, gigaloman = megaloman 10^3 !

  Asil haksizlik... - harbiden

  Asil haksizlik iktidarda olup hesap vermemek icin her yolu denemektir. Toplumu derinden etkileyen teror saldiri karsisinda bile muhalif gazetecileri cagirmayip kendi konusup kendi dinlemektir. Meclise gelip hersey cok guzel olacaktan intikama, Norsinden Guroymaka neden donus yapildiginin hesabini vermek yerine medya uzerinden muhalefeti suclamak, muhalefete muhalefet yapmaktir. Sayin Erdogan, hesap vermekten korkuyorsaniz, susuyorsaniz iktidarda olmayi da haketmiyorsunuz....

  Ya diğer gazeteler - remurisat

  Radikal haberde bahsetmemiş ama Tayyip bu basın toplantısına Cumhuriyet, Sözcü ve Aydınlık gazetelerini çağırmamış...Neden !?