'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'

'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'
'Haksızlığa susan dilsiz şeytandır'

Fotoğraflar: KAYHAN ÖZER/AA

Muhalefeti 'fırsatçılıkla' suçlayan Erdoğan teröre karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırdı, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" dedi.

ANKARA / RADİKAL 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından muhalefetin tavrına tepki gösterirken, “ BDP ’nin canileri teşvik ettiğini” söyledi. Erdoğan, sivil toplum örgütlerine, “Susmak onaylamaktır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” diye seslendi.
Başbakan dün basın yayın kuruluşlarının sahipleri ve genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldikten sonra açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. Erdoğan, muhalefetten gelen eleştirilere şu karşılığı verdi:
“Muhalefet partilerinin farklı, alternatif, yapıcı ve makul çözüm önerileri getirmek, samimi destek vermek yerine terör eylemlerini hükümete saldırı için bir fırsat olarak kullandıklarına şahit oluyoruz. CHP Genel Başkanı, doğrudan hükümeti sorumlu tutmak gibi bir kolaycılığın içerisine girmiştir. Dahası hükümeti istifaya çağırarak adeta terör örgütüne paye vermek, cesaretlendirmek gibi yanlış bir yola girmiştir. 12 Eylül halkoylamasının sonuçları ortadayken, 12 Haziran seçimlerinin üzerinden henüz dört ay geçmişken hükümeti istifaya davet etmek, en hafif değimiyle fırsatçılıktır.
MHP , bildik söylemini, tahrik edici ve istismarcı üslubunu bir kez daha sergilemiş, yangına körükle gitme politikasını tekrar etmiştir.”
Başbakan Erdoğan, BDP’yi ise PKK’yla arasına ‘mesafe koymaya’ çağırırken, şunları söyledi: 

‘BDP canileri teşvik ediyor’
“BDP terör örgütünü kınamak, bu kanlı eylemi şiddetle lanetlemek cesaretini bugün de göstermemiştir. Üzüntü duyuyoruz, hüzünlüyüz, bu ifadeler... Kimi aldatıyorsunuz? PKK’ya terör örgütü diyemeyen bir anlayışın kalkıp da bu tür ifadelerle kimi aldatması mümkün? BDP’nin açıklaması, samimiyetten uzak olduğu kadar ölmeye ve öldürmeye programlanmış canileri teşvik eder mahiyettedir ve kalkıp durumun bir savaş olduğunu ifade etmesinin ne denli farklı bir kabule, farklı bir kulvara girdiğinin de açık ve net tespitidir. Yıllardır ’faili meçhul’ diyorlar, buyursunlar terör örgütünün infaz ettiği militanların faillerinin peşine düşsünler. Kanla arasına mesafe koyamayanlar, ellerindeki yüzlerindeki o kan lekesini ebediyen temizleyemeyeceklerdir.”
Erdoğan, BDP’ye oy verenlere seslenirken de, şunları söyledi:
“Kan üzerinden nasıl bir istismar siyaseti yürütüldüğünü lütfen artık görün. Artık Kürt vatandaşlarımın anneleri sesini yükseltsin. Aydınlar, sanatçılar sesini yükseltsin. Artık sivil toplum örgütleri, bu kanlı piyasa karşısında cesaretle sesini yükseltsin. Susmak onaylamaktır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

Medyayla ‘terör’ zirvesi
Başbakan dün basın yayın kuruluşlarının sahipleri ve genel yayın yönetmenlerini ağırladı. Margaret Thatcher’in “Propaganda terörün oksijenidir” ifadesini hatırlatan Erdoğan, medyanın bilerek ya da bilmeyerek terörün propagandasını yapmaması gerektiğini iletti. Medyaya bir müdahaleyi doğru bulmadıklarını belirten Erdoğan, “Biz otokontrol yoluyla milli bir meselede medyanın da milli bir duruş sergilemesinin mücadeleye güç katacağına inanıyoruz” dedi. 

Medya buluşmasına Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan (üstte) ve Radikal Gazetesi Yayın Yönetmeni Eyüp Can da katıldı.