Haldun Dormen: Kadir ve Orhan Gencebay bu işi iyi idare eder

Haldun Dormen: Kadir ve Orhan Gencebay bu işi iyi idare eder
Haldun Dormen: Kadir ve Orhan Gencebay bu işi iyi idare eder
Akil İnsanlar Heyeti'yle ilgili bir değerlendirme de, tiyatrocu Haldun Dormen'den geldi: "Kadir (İnanır) bu işte çok ciddidir, Orhan Gencebay çok değerli bir sanatçıdır."

İSTANBUL - Tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan sanatçıların başarılı olacağına inandığını belirterek, “Kadir (İnanır) bu işte çok ciddidir, Orhan Gencebay çok değerli bir sanatçıdır. Gayet iyi bir şekilde bunu idare edeceklerdir” dedi. Dormen, Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alması için kendisine teklif gelmediğini ifade ederek, bu konuda üzerine düşeni yıllardır yaptığını dile getirdi.
Bir mum yakmanın bütün dünyayı aydınlatmak anlamına geldiğine inandığını vurgulayan Dormen, “Benim şehir şehir dolaşmama pek gerek yok, dolaşıyorum zaten. Şu anda İstanbul'da, İzmir'de ben talebelerimi yetiştirmeye çalışıyorum. Ben elimden geleni yapıyorum onlar da inşallah en iyisini yapar. İnşallah iyi sonuç verir. Çünkü sanat olmadan Türkiye olmaz, Türkiye'nin istikbali yok demektir. Almanya savaştan yıkık, bitik, felaket bir halde çıktı, tekrar devlet kuruldu ve başkanın söylediği ilk laf, 'Tiyatrolarımızı, okullarımızdan ve hastanelerimizden önce kurmalıyız' oldu. Almanya birkaç yıl sonra ne kadar güçlü bir hale geldi gördük. Atatürk de bunu gördü ve sanata çok önem verdi o yüzden sanatsız hiçbir şey olmaz” dedi. 

"KENDİ PAYIMA DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞTIM"
Sanatçıların Akil İnsanlar Heyeti'nde yer almasını doğru karar olarak niteleyen Dormen, “Kadir (İnanır) bu işte çok ciddidir, Orhan Gencebay çok değerli bir sanatçıdır. Gayet iyi bir şekilde bunu idare edeceklerdir” değerlendirmesinde bulundu.
Çözüm sürecinde sanatçıların da elinden geleni yapması gerektiğine dikkati çeken Dormen, daha önce Diyarbakır’da Kürtçe tiyatro oyunu sahneye koyduğunu hatırlattı.

"KÜRTLERİ İHMAL ETTİK"
Dormen, “Ben sanayiden falan bahsetmek istemiyorum bunlar benim işlerim değil ama biz Kürtleri ihmal ettik. Ben de kendime düşen payı yapmaya çalıştım, çok da mutlu oldum. Onlar da çok mutlu oldu” dedi. (AA)