'Halk Başbakanı 'danger' görmeye başladı'

'Halk Başbakanı 'danger' görmeye başladı'
'Halk Başbakanı 'danger' görmeye başladı'
BDP'nin Şırnak'ta desteklediği bağımsız milletvekili adayı Hasip Kaplan: Halk Başbakan'ı 'Danger' yani tehlikeli gördüğü için kepenklerini kapatıyor. Burada esas tehlikeli madde gibi dolaşıp, kepenk kapattıran bizzat Başbakan'ın kendisi ve tavrıdır.

Faik KAPLAN

ŞIRNAK - BDP ’nin Şırnak’ta desteklediği bağımsız milletvekili adayı Hasip Kaplan, İdil İlçesi’nde esnafı ziyaret edip, kurulan pazarı ziyaret etti. Kaplan, Başbakan Erdoğan ’ın, Hakkari mitingi ile bugün Şırnak’ta yapacağı miting öncesi esnafın kepenk kapatmalarını değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan’ın, "Benim gittiğim yerlerde zorla kepenk kapatıyorlar" sözüne atıfta bulunan Kaplan, "Bugün İdil İlçesi’nde pazarcı esnafla birlikteyiz. Görüldüğü gibi her yer açık. Ancak Başbakan Erdoğan, Şırnak’a gideceği zaman, miting yapacağı alana giderken helikopterle tümene iniyor. Koruma ordusu ve polis ordusu eşliğinde giderken de etrafa terör estiriyor. Bu durum karşısında halkımız Şırnak’ta Başbakan’ı bu şekilde tehlikeli görmeye başlamış. Başbakan akaryakıt yüklü araçların üzerindeki kuru kafa ve ’Danger’ yani tehlikeli madde uyarısı gibi dolaşması karşısında halkımız, kepenklerini kapatıp evine çekiliyor. Bunu sayın Başbakan anlamış değil tabi. Hakkari’de, ’Ya sev ya terk et’ dediği için herhalde Hakkari halkı da ona oy vermeyeceğini anlaması gerekiyordu" dedi.

’ESAS KEPENK KAPATAN, HÜKÜMETİN KENDİSİDİR’
Hükümetin yürüttüğü politikalar, devam eden operasyonlar sonucu öldürülen PKK ’lıları kasteden Kaplan, şöyle dedi:

"Şırnak halkı da her gün cenazeleri kaldırıyor. Binlerce insan içerde iken, çocukları içerde iken, Şırnak Belediye Başkanları içeride iken, Cizre Belediye Başkanı içerde iken, bu tepkiyi göstermesinden daha doğal bir şey yoktur. Burada esas tehlikeli madde gibi dolaşıp, kepenk kapattıran bizzat Başbakan’ın kendisi ve tavrıdır. Bir gün ’Kürt sorunu var’ diyor. Ertesi gün, ’yoktur’ diyor. Bir gün, ’dağdakileri indireceğim’ diyor, sonra düz ovada siyaset yapan binlerce Kürt siyasetçisi şu an cezaevinde. Şırnak ilimiz Ankara ’dan daha güvenlidir. Esas kepenk kapattıran hükümetin kendisidir. Biz de bu baskı karşısında halkımızla birlikte olacağız. Şırnak halkı en güzel cevabı verecektir diye düşünüyorum."

’SİZ ANCAK, TABUR, KARAKOL, CEZAEVİ AÇARSINIZ’
Başbakan Erdoğan’ın bugün Şırnak’ta 73 açılış yapacağını belirten Kaplan, bunun doğru olmadığını söyledi. Kaplan, "Hani Haziran’da Şırnak Havaalanı bitecekti. Habur yolu niye yapılmadı? Şırnak-Beytüşebap-Uludere ve Eruh yolunu niye yapmadınız? Bütün KÖYDES projesi ile yapılacak yol ihalelerini müteahhitlerinize verdiniz ama bütün köy yolları bozuk. Bunların açılışını yapmaktan utanmıyormusunuz? Siz ancak tabur, karakol açarsınız, cezaevi açarsınız. Şırnak’a kaç para ayırdınız? Kaçta kaçını güvenliğe ayırdınız? Bunu açıklayınız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından esnaf ziyareti sırasında, seçim çalışmaları kapsamında hazırlanan broşürleri pazarcı esnafına dağıtıldı. (dha)