Halkevleri seçim için tavrını açıkladı

Halkevleri seçim için tavrını açıkladı
Halkevleri seçim için tavrını açıkladı
Halkevleri, 7 Haziran 2015 günü yapılacak genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) oy verme çağrısı yaptı.

RADİKAL - Halkevleri, Ankara ’daki Genel Merkez binasında dün düzenlenen bir basın toplantısıyla 7 Haziran 2015 genel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerini ve seçim tavrını açıkladı.

Halkevleri Onursal Genel Başkanı Abdullah Aydın, Genel Başkan Oya Ersoy, Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş ve MYK üyesi Mustafa Eberliköse katıldığı toplantıda açıklamayı Oya Ersoy yaptı.

AK Parti iktidarını geriletmek için sokak mücadelesinin gelişmesi ve HDP’nin barajı aşmasının kritik bir rol oynayacağını belirten Ersoy şunları söyledi:

AKP ’nin geriletilmesinin sandıktaki karşılığı, HDP’ye verilecek oylarla barajın geçilmesini sağlamaktır. HDP’nin, demokrasi, barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin önemli bir dinamiği olması ve barajı aşmasının AKP’nin yönetme krizini daha da derinleştirecek olması nedeniyle farklı siyasi tercihlere sahip olsa da bu seçimde herkesi HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz.

“Bir kez daha hatırlatırız ki temsili seçimin/sandığın mantığı ortalamalara/oranlara, sokağınki ise ortaklıklara/kolektiflere dayanır; unutulmamalıdır ki tarihi, ortalamalar değil ortaklıklar yapar.”

Seçim dönemi için AK Parti politikalarını geriletmeyi hedefleyen bir kampanya başlattıklarını belirten Ersoy, “Yürü üstüne üstüne” sloganıyla düzenlenecek kampanyayı 12 Nisan’da Ankara’da düzenlenecek mitingle tamamlayacaklarını belirtti. (IMC TV)


  http://www.radikal.com.tr/131146613114667

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ganjml - momentum

  1- Niye taciz olsun kardeş? Öyle şeylerle vakit kaybetmedim şimdiye kadar, benim tarzım değil ama, vardır söylediğinde bir gerçeklik payı, bir kez daha gözden geçireceğim. Ama sen de bu kadar alıngan olma. 2- 60 beğenmeme alınca vallahi günüm güzel geçiyor. En azından 60 kişinin okuduğunu anlıyorum. Şimdiye kadar dört kitap yazdım, kimse okumadı. 3- Halkevleri öyle veya böyle, bir de halk'ın bundan haberi olsaydı. Ben ve benim gibi zihinler anlamıyorsa, uğraşmayın siz de. Demek ki bizden adam olmuyor. Kendi işinize bakın. Kurumlarınıza halk adı vermekten vazgeçin.

  - momentum

  Farklılık yelpazenizi uzatabildiğiniz alan, sizin dünyanızdır. Eski Yunanlılar, bütün dünyanın Yunanca konuştuğunu zannederdi. Bütün dostlukları, düşmanlıkları, ittifakları, iyi adamları ve kötü adamları bu dünyanın içindeydi. Mesela Atinalılar'ın düşmanları Spartalılardı. Bir gün Perslerle karşlaştılar, yani İranlılarla. Yunanca konuşmuyorlardı ve daha başka pek çok açılardan farklıydılar. Barbar kavramı oradan doğdu: Spartalılar düşman olabilirdi ama Persler düşman bile değildi. Persler sadece değildi, yoktu, olmayandı, keenlemyekun'dü. Onlar düşman, kötü adam falan değildiler. Sadece yok'tular onlar. Dünyaya dahil değildiler, Olimpos dağında biten dünyaya. Yunanlıların barbar algısı en çok Batı dünyasını etkiledi. Batılılar dünyalarını hep egosentrik temeller üzerinde kurdular. Bizde de en çok Emin Çölaşan'ı, Ezgi Başaran'ı ve diğer solcuları etkiledi. Emin Çölaşan, Özallar'ın evde ayakkabı çıkarıp terlik giydiklerini Türk halkına "şikayet" etti. Ezgi Başaran, 18-30 yaş arası bekar Türklerin aileleri ile yaşadıklarını keşfedip cüme aleme haykırdı. Radikal de, halkevlerinin HDP'yi desteklemesini haber kılığına sokmak için antik Yunanlılarınki gibi bir dünyadan faydalanmış: onların zamanında nasıl ki dünya Yunanca konuşanlardan müteşekkilse, dost olunacaksa bunlarla dost, düşman olunacaksa bunlarla düşman olunursa, bu dünya da solculardan müteşekkildir. Farklılık, halkevleri ile CHP arasında olan şeydir. Halkevleri ile MHP arasında olan şey değil.

  Momentuma. - ganjml

  Hani böyle tacizlerde bulunuyorsunya tatmin oluyormusun bari,hani şöyle 60 beğenememe alınca günün daha güzel geçiyor heralde.Halkevleri halkın ihtiyaçları doğrultusunda herkese eşit ulaşılabilir kamu hizmeti ve diğer politik talepler için siyaset üretiyor,sen ve senin gibi kelle hesabına göre değer biçen zihinler bunu anlamaz biliyorum da bu tacizlerinde sıkmaya başladı hani,haberin ola.

  BHH'ye AÇIK SORULAR - user870000

  1-Bileşenlerinizden bir partiye sempatiyle bakan ve geçmişte oy veren biri olarak HDP %9,9 oy oranında kalırsa ve bunun doğuracağı olumsuzluklardan sizin de bir payınız ve sorumluluğunuz olduğunu düşünecek misininiz? 2- Benim gibi emek, adalet, barış ve gerçek demokrasi kaygısı olan milyonlara bunun izahını nasıl yapacaksınız ve nasıl ikna edeceksiniz? 3-Böyle bir sonuç çıkarsa benim gibi birçok insan için BHH artık bir anlam ifade etmeyecekse neyin mücadelesini veriyorsunuz? 4- HDP'nin eksikleri ve eleştirilecek noktaları yok değil. Ancak "bize katılın" değil "birlikte yürüyelim" diyen ve " Haziran seçimleri hepimizin zaferi olsun" diyen, kadın hareketi konusunda dünyanın en ileri partisi konumunda olan, mücadeleden gelen, dünyanın en muhafazakar toplumlarından biri olan Kürt halkını eşitlik, adalet ve barış için harekete geçirmeyi başarmış, Türkiyedeki birçok sol parti ve hareketle birlikte ülkede "yeni yaşam" inşa etmek isteyen bir partiye olan bu mesafeli duruşunuzu nasıl açıklayacaksınız? NOT: Benim gördüğüm şu: BHH içinde olan ve ona sempatiyle bakanların önemli bir bölümü seçimlerde HDP'ye zaten oy verecek, benim gibi.

  AKLIN YOLU BİR - user870000

  Halkevleri'ni tebrik ediyorum. Sorumlu ve duyarlı davranarak Türkiye halklarının takdirini toplamaya devam ediyorlar. Ayrıca HDP zaten solun bir bölümünü temsil ediyor. Ancak Türkiye'deki bütün özgürlük, adalet, barış ve gerçek demokrasi isteyenlerin, çevre ve ekoloji hareketlerinin, kadın hareketlerinin ve özellikle alevi örgütlerinin Halkevleri gibi açıktan HDP ile dayanışma içinde olması ve birlikte yürümesi gerekir diye düşünüyorum.

  kim merak eder halkevlerinin tavrını - momentum

  Çok ilginç.. Saadet Partisini destekleyecekler diye biliyorduk. Gerçekten sürpriz oldu. Manşetten verilecek bir haber.

  HALKA KARŞI SORUMLULUK DUYMAK YA DA MİLLET CAN DERDİNDEYKEN "İDEOLOJİK BAĞIMSIZLIK" DERDİNE DÜŞMEK! - Ali Karatay

  Milliyetçilerin öfkesinden korkmadılar, "ulusalcılar ne der" diye kaygılanmadılar, "Kemalistler bana küser mi" diye tir tir titremediler, millet can derdindeyken "ideolojik bağımsızlık" derdine düşmediler, halka karşı sorumluluklarının gereğini yerine getirdiler. Partizancılar da aynı tutumu almıştı daha önce. İşte Haziran'ın ruhu budur. Devrimcilikle eyyamcılığı karıştıranlar ders alsınlar buradan ya da Haziran'ın adını sömürmeyi bıraksınlar. Düpedüz ırkçı diyebileceğim adamlar AKP diktatörlüğünü engellemek adına HDP'ye omuz vereceklerini söylüyor, kendisini komünist sayanlar ise Kürt gördü mü köşe bucak kaçmayı "saf sosyalist politika" sanıyor? Kendileri o kadar saf mı bilmiyorum ama biz değiliz.