Haluk Koç: G-20'de Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın gölgesi altında bırakıldı

Haluk Koç: G-20'de Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın gölgesi altında bırakıldı
Haluk Koç: G-20'de Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın gölgesi altında bırakıldı
CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Sayın Başbakan G-20 Zirvesi'de geleneksel olarak kendisinin temsil edilmesi gereken bir toplantıda Cumhurbaşkanı'nın gölgesi altında bırakıldı" dedi.

CHP Sözcüsü Haluk Koç, MYK sonrası basın açıklaması yaparak gündemi değerlendirdi. G-20 Zirvesi'nde alınan kararlara değinen Koç, "Türkiye'nin ısrarla dile getirdiği güvenli bölge veya uçuşa yasak bölge seçeneklerinin tamamen devre dışı kaldığını görüyoruz. Bu Türkiye'nin tezleri bakımından açık bir yenilgidir. Taleplerini yerine getirememiş olması durumudur. Biz ne yazık ki ev sahipliğinin getirmiş olduğu coşku ile esas ortaya çıkan sonuçları yorumlamaktan uzak kalıyoruz. Obama'nın açıklamalarına baktığımız zaman Esad'ın geleceğine Türkiye değil Suriye halkı karar verecektir. Obama'nın basın açıklamasında bilhassa G-20'deki Müslüman ülke liderlerine dönük ifade ettiği cümle son derece önemlidir. Müslüman ülkelere radikal terör örgütlerine gençlerin yönelmesi konusunda sorumluluklarını yerlerine getirip getirmediklerini kendi kendilerine sorması talep ediliyor. Zirvede Türkiye ve Sudi Arabistan dışında Müslüman ülke yok. Omuza el atmak ile koldan çekiştirmekle ile bu samimiyetler kurulamıyor. Diplomatik tavırlar bir cümle ile de olsa muhatabını bulunduğu yere çivileyebiliyor. Putin'in yaptığı açıklamalar daha da önemli. İsim vermiyor ama radikal teröre destek veren ülkeler var diyor. Bunu Türkiye ne kadar aldı bilmiyorum. Bu açık bir suçlamadır. Hatta Putin petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometre uzunluğu buluyor diyor. IŞİD'in bu petrol ticaretine ait görüntüleri, liderlere izlettiğini ifade ediyor. Ekran önünde samimi pozlar vermek ayrı. Fakat politik gerçek içerisinde bu iki liderlerin Türkiye'yi de hedef alan sözlerinin iyi okunması gerekiyor" diye konuştu.

"TRT ÇOCUK KANALI'NIN G-20'YE VERDİĞİ ÖNEM KADAR ULUSLARARASI ÖNEMLİ YAYIN KURULUŞLARI ÖNEM VERMEDİ"

Koç, "G-20 Zirvesi'nde mülteciler konusunda bir görüş birliğinin oluşmadığı da açıkça sergileniyor. Türkiye'nin uluslararası platformlarda bilhassa Suriye tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın teyidi olan bir toplantı olmuştur. TRT Çocuk Kanalı'nın G-20'ye verdiği önem kadar uluslararası önemli yayın kuruluşlarının G-20'den bi haber gibi davrandıklarından da çıkartabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

"G-20'DE ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUZ SAYIN BAŞBAKAN CUMHURBAŞKANI'NIN GÖLGESİ ALTINDA BIRAKILDI"

Koç, "Sayın Başbakan üzülerek söylüyoruz geleneksel olarak kendisinin temsil edilmesi gereken bir toplantıda Cumhurbaşkanı'nın gölgesi altında bırakıldı. G-20 toplantılarında Türkiye'nin idari sistemi bakımından temsil etmesi gereken makam Başbakanlık makamıdır. Sayın Davutoğlu'nun bu görevi sürdürmesi gerekirdi" dedi.

"SAHNEDE HEP BEN, YİNE BEN, HER ZAMAN BEN DİYEN ANLAYIŞ ÖN SAFTA"

Koç, "Ama sahnede hep ben, yine ben, her zaman ben diyen anlayışın ön safta bulunduğunu, mevcut Cumhurbaşkanı tarafından baskılandığını görüyoruz. Başbakan'ın adına bunu üzülerek tespit ettik. Bu tavır ve davranışlar önümüzdeki dönem yürütmede Başbakanı gölgede bırakacak şekilde sergilenirse, Türkiye'nin beklediği huzuru bulması zor olacak" dedi.

"ARALIK AYI SONUNA KADAR TÜM İLLERDE KONGRELERİMİZ TAMAMLANMIŞ OLACAK"

Koç, "Şu ana kadar 12 ilimizde kongrelerimiz tamamlandı. Bütün kongre takvimleri belirlendi. Aralık ayı sonuna kadar tüm illerde kongrelerimiz tamamlanmış olacak. Ocak ayında gerçekleştireceği olağan kongre ile yeni bir kadro ile yoluna devam edecek. Türkiye'de hiç kimseyi ayrıştırmama ilkemizi sürdürerek mücadelemize devam edeceğiz. İktidarda olmasak bile asgari ücret, taşeron işçilerine verilen tüm sözlerin takipçisi olacağız. Umuyoruz yeni dönem daha huzurlu olur, daha güç zehirlenmesinden uzak olur" diye konuştu.

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE TERÖRLE MÜCADELE ULUSAL VE ULUSLARARASI HUKUKA BAĞLI OLMALI"

Koç, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terörle mücadele konusunda iktidarın daha önce bilerek bıraktığı boşluklardan doğan aksaklıkların giderilmesi noktasında bazı adımlar atılıyor. Tabii terörle mücadele yapılacaktır. Ancak ulusal ve uluslararası hukuka bağlı kalarak terörle mücadele devam ettirilmelidir" diye konuştu.

"CHP DİĞER PARTİLER GİBİ PARTİ İÇİ DEMOKRASİSİNİ ZEDELEYECEK HAREKETLER YAPMAZ"

CHP Yalova Milletvekili İnce'nin bir an önce CHP'nin olağanüstü kurultayı toplaması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Koç, "CHP diğer partiler gibi parti içi demokrasisini zedeleyecek hareketler yapmaz" dedi.

DHA