Haluk Koç: Liderler perşembe ya da cuma yeniden bir araya gelecek

Haluk Koç: Liderler perşembe ya da cuma yeniden bir araya gelecek
Haluk Koç: Liderler perşembe ya da cuma yeniden bir araya gelecek
CHP Sözcüsü Huluk Koç, AK Parti ile CHP heyetleri arasında gerçekleşen koalisyon zirvesi sonrası, liderlerin perşembe ya da cuma günü yeniden bir araya geleceğini açıkladı. Koç'un ardından kameraların karşısına geçen Kültür Bakanı Ömer Çelik, 'Koalisyon olacak mı olmayacak mı sorusu perşembe ya da cuma günü mü cevap bulacak? sorusuna yanıt verdi: Koalisyon olacak mı olmayacak mı sorusunun cevabı belli oranda perşembe ya da cuma günü belli olacak.

RADİKAL- Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında Başbakanlık Konutu'nda gerçekleşen koalisyon toplantısı saat 22.20 sıralarında sona erdi. Kritik zirvede hazır bulunan CHP Sözcüsü Haluk Koç, CHP Genel Merkezi'nde görüşmeye ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

İşte Koç'un açıklamaları:

- Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına, TSK'ya Emniyet teşkilatı mensuplarına ve tüm milletimize sabırlar diliyoruz. 

Başbakan Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi


PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ YENİ TOPLANTI

- Genel Başkanlar samimi bir şekilde düşüncelerini ifade ettiler. Birçok konuda mutabakata varıldığını söyleyebilirim.

- Bu hafta içinde perşembe ya da cuma günü bir kez daha bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirmek için tekrar bir araya gelecekler. 

- Amacımızın yapıcı, sonuç alıcı, çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon sorumluluğunun, bir hükümet sorumluluğunun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum

'ÇIKARLARIMIZI ÜLKE MENFAATLERİNİN ÖNÜNE KOYMUYORUZ'

- Çıkarlarımızı ülke menfaatlerinin önüne koymuyoruz. İki partinin ülkeye karşı sorumlulukları var. Toplantı, iki genel başkanın karşılıklı görüş bildirmesi şeklinde geçti. 

- Ortadan hemen bir siyasi sonuç çıkarmanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Sorumluluğumuzun gereğini taşımaya çalışıyoruz. 

ÖMER ÇELİK: DERİNLEMESİNE, SOLUKSUZ BİR SOHBET OLDU

Başbakanlık'taki koalisyon görüşmesi sonrası Ak Parti adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklama yaptı. Çelik özetle şunları söyledi:

- Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluğu içerisinde her iki genel başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmelerde bulundular. İstikşafi değerlendirmeler sonrası ortaya çıkan tablonun neticesi üzerinde uzlaşılan ve anlaşılamayan konular üzerinde her iki genel başkan görüşlerini ifade ettiler.

'HERHANGİ BİR SONUCA BAĞLANMADI'

- Bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmadı. Gelinen nokta başlı başına bir kıymet olmuştur. Çok derinlemesine soluksuz bir sohbet oldu.

'PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ NİHAİ DEĞERLENDİRME YAPILACAK'

- Bundan sonrasında her iki genel başkan buradaki değerlendirmeleri kendi yetkili kurullarına götürecekler. Arkasından da perşembe ya da cuma günü bu görüşmenin devamı niteliğinde olan nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar. 

'İKİ ZIT FELSEFE VE ANLAYIŞ VAR'

- Her konuda anlaşma tabii ki olmayacak. İki zıt felsefe ve anlayış var. Netice olarak iki genel başkanın takvimine göre asıl nihai karara o gün varmış olacağız.

'TARİHİN SONUNUN TÜRKİYE'DE GELMESİ DEMEK'

- Bu iki siyasi akımın her konuda anlaşması demek tarihin sonunun Türkiye'de gelmesi demektir.

'KOALİSYON OLACAK MI? SORUSUNUN CEVABI PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ BELLİ OLACAK'

- (CHP ile koalisyon olacak mı olmayacak mı sorusu perşembe ya da cuma günü mü cevap bulacak? sorusu üzerine) Bu aşamada koalisyon olacak mı olmayacak mı çerçevesindeki, yani nasıl ilerlenecek, belli oranda net bir cevap bulabileceğiniz değerlendirme, perşembe ya da cuma günü ortaya çıkmış olacak

'ARİTMETİK SONUÇ VEREMEM, CETVEL VEREMEM'

- Son noktayı bulana kadar 'ilk gündeyiz' arkadaşlar. Bütün bu görüşmeleri tabii ki belli konularda mesafe almak için yapıyoruz ama ben burada bir aritmetik sonuç veremem, bir cetvel veremem, bir barometre veremem. Bu, siyasetçilerin işi değil. Bizim işimiz, görüşmelerin tam olarak yapılması, bunun neticesinde Genel Başkanlarımızın ve partilerimizin yetkili kurullarının vereceği karar neticesinde bir tablonun ortaya çıkmasını değerlendirmek olur.