Haluk Koç: Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir

Haluk Koç: Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir
Haluk Koç: Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, "Vatan hainliği bugün Türkiye'yi yapayalnız bırakmaktır. Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir, hesabını vereceksin. Temsil ettiğin makamdan utan" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koç, "Vatan hainliği bugün Türkiye’yi yapayalnız bırakmaktır. Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir. Temsil ettiğin makamdan utan. O makama saygımız olmasa çok daha ağırlarını söyleyebiliriz. Dün ve bugün acı haberler almaya devam ediyoruz. Her gün şehit cenazeleri kalkıyor. Hergün içimiz yanıyor. Bugün yaşananların en büyük sorumlusu sizsiniz. İstediğin kadar bağır istediğin kadar çağır. İstediğini yap. Bunun hesabını vereceksin. Bugün güçlü olabilirsin ama unutma, tarih unutmaz, yargı da unutmaz, bunun hesabını günü gelince vereceksin" diye konuştu.

 "SARAY'DA HAZIR KITALARA EMİRLER YAĞDIRAN KİŞİ BU VERİLERİN DIŞINDA"

Koç, "29 ilde kongre süreçlerimiz tamamlandı. Bugün 3 ilde daha kongrelerimiz tamamlanıyor. Bugün önemli bir gün. Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı makamında görmezden gelinse de bugün Menemen olaylarının 85. yıldönümü. Türkiye'de kendini cumhuriyete adamış milyonlarca daha Kubilay var. Kimileri cumhuriyete düşman olabiliriler. Türkiye'yi geriye götürmek isteyenler olabilir ama Türkiye asla tarihte geriye dönmeyecek. İnsani gelişmişlik sırasında Türkiye'nin sıralaması 69'dan 72. sıraya düştü. Saray'da hazır kıtalara emirler yağdıran kişi bu verilerin dışında. Milletin de kendileri gibi refah içinde yüzdüğünü düşünüyorlar" ifadelerini kullandı.

 "MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞI YOK AMA BUNU KİMSE KORKUSUNDAN DİLE GETİREMİYOR"

Merkez Bankası'nın bağımsızlığı üzerine yapılacak her türlü spekülasyonun Türkiye'nin kredibilitesini azaltacağını söyleyen Koç, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığı AB müktesebatında gayet önemli bir yer taşıyor. Uzun süredir hükümeti uyarıyoruz. Artık ekonomide hata yapma lüksü kalmadı. Bol sıcak para sürecinin bittiği bir dönemi yaşıyor dünya. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı üzerine yapılacak her türlü spekülasyon Türkiye'nin kredibilitesini azaltır. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı yok ama bunu kimse korkusundan dile getiremiyor. Fatura vatandaşa çıkacak" diye konuştu.

 "DIŞ POLİTİKADA SÖYLEDİĞİNİZ NE VARSA GERİ ALIYORSUNUZ. PERVANE BİLE SİZDEN DAHA YAVAŞ DÖNÜYOR"

Dış politika eleştirisi yapan Koç, "Irak merkezi hükümetinin bütün ikazlarına rağmen Başika bölgesine gönderdiğimiz askerleri ABD'nin çağrısı üzerine çekmek zorunda kaldı. Dış politikada söylediğiniz ne varsa geri alıyorsunuz. Pervane bile sizden daha yavaş dönüyor. Bu kadar kısa sürede can alıcı dış politika konularında söylediğinizin mürekkebi kurumadan törnistan ediyorsun. Ondan sonra Saray'da şiir okuyorsun. Şehitler bu halkın en yoksul kesiminin çocukları" açıklamasında bulundu.

 "SEN BEDEL ÖDEMEDİN KAZANDIN"

Koç, "İnsanın vicdanı olur. İnsan sağa sola laf yetiştirirken bir döner bakar ben ne bedel  ödedim diye. Sen ödemedin sen kazandın. Siyasi koruma altında yapıyorsun bu ticareti. Bu milletin yoksul çocukları ölüyor" diye konuştu.

"BARZANİ'YE NE SÖZ VERDİNİZ Kİ IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİNE RAĞMEN ASKER GÖNDERİYORSUNUZ"

Koç, "Türk dış politikasını temel olarak ABD yönlendiriyor. Barzani'ye ne söz verdiniz ki Irak merkezi hükümetine rağmen asker gönderiyorsunuz. Ticaret var mı burada? Petrol var mı burada? Terörle mücadele konusunda Irak bizim için çok önemli bir ülke. Mescid-i Aksa'ya ilişkin sözlerden sonra İsrail'le nasıl dost olunmaya karar verildi. Rezil ettiniz Türkiye’yi. Putin'e söylenen sözlerden dönerlerse kimse şaşırmasın. Gaz verme şakşakçı bol. Kaç kere vatandaşların gözlerine baka baka yalan söylediler. Utanmadılar" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ ROTASIZ BİR ŞEKİLDE ATEŞ ÇEMBERİNE ATMAK VATAN HAİNLİĞİDİR" 

Koç, "Vatan hainliği bugün Türkiye’yi yapayalnız bırakmaktır. Türkiye'yi rotasız bir şekilde ateş çemberine atmak vatan hainliğidir. Temsil ettiğin makamdan utan. O makama saygımız olmasa çok daha ağırlarını söyleyebiliriz. Dün ve bugün acı haberler almaya devam ediyoruz. Her gün şehit cenazeleri kalkıyor. Her gün içimiz yanıyor. Toplam şehit sayımız 190'ı geçti bu süreç başlayalı. O hendekler kazılırken orada mülki idare amirleri sizden aldığı talimatla halk terör örgütünün insafına terkedilerken siz ne yapıyordunuz. Kim di o Diyarbakır'da renkli bayraklar altında halay çekenler. Önce görüşmedik diye sağa sola hakaretler edenler kimdi. Hatalı sensin zemin hazırlayan sensin, hendeği kazarken gözlerini kapatan sensin, şimdi en kahraman bizimki oldu. 3 maymunu oynayan sensin. Kandil'e İmralı'ya motor seferleri düzenleyenler kimdi? Ne konuştunuz orada, sen hangi çıkarını koydun masaya? Niye milli iradeyi temsil edenlerle paylaşmadın. Devlet bu şekilde yönetilmez. Devlet demokrasiyi tarif eden kurallar çerçevesinde kurumlar tarafından yönetilir. Devlet tek kişinin yetersiz sığ aklıyla yönetilmez" diye konuştu.

 "DOĞU'DA VATANDAŞIN KADERİ PKK'YA TESLİM EDİLMİŞ, ANALAR AĞLIYOR SEN NUTUK ATIYORSUN YAZIKLAR OLSUN"

Koç, "Doğu'da vatandaşın kaderi PKK'ya teslim edilmiş, analar ağlıyor, sivil kayıplar var. Sen nutuk atıyorsun. Yazıklar olsun. 1 Ocak 2015, 5 Aralık 2015 tarihleri arasında 190'a yaklaşan şehidimiz var. İnsanlar ağlıyor. Sağlık hizmeti alamıyor, eğitim alamıyorlar. Temel insan hakları gaspedilmiş durumda. Bugün yaşananların en büyük sorumlusu sizsiniz. İstediğin kadar bağır istediğin kadar çağır. İstediğini yap. Bunun hesabını vereceksin. Bugün güçlü olabilirsin ama unutma, tarih unutmaz, yargı da unutmaz, bunun hesabını günü gelince vereceksin. Serbest bırakalım istediği kadar bağırsın çağırsın" dedi.

 DHA