Harvard'da Cumhurbaşkanı Gül'ü şok eden Gezi sorusu

Harvard'da Cumhurbaşkanı Gül'ü şok eden Gezi sorusu
Harvard'da Cumhurbaşkanı Gül'ü şok eden Gezi sorusu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, oğlu Mehmet Emre'nin mezuniyet töreni için bulunduğu Harvard Üniversitesi'nde katıldığı "Güncel Bölgesel Konular ve Geleceğe Bakış" başlıklı panelde dinleyiciler arasında bulunan Harvard Tıp Merkezi'nden Dr. Emre Altındiş'in yaklaşık 3 dakika süren sert soruları ile karşılaştı.

Dr. Altındiş, Türkiye ’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz” sorusuyla salonda buz gibi havanın esmenine yıl açtı. Soruyu Türkçe soran Altındiş, ısrarla sorusunun İngilizceye çevrilmesini isterken, “Türkiye’de bu soruyu sorsaydım beni tutuklarlardı” dedi. Gül, soruyu soğukkanlılığını bozmadan dinlerken, Türk korumalardan “Sen insan değilsin” sözleri yükseldi. Dr. Altındiş’in sorusu salondaki 150 kadar dinleyiciye tercüme edildikten sonra Cumhurbaşkanı Gül "Söylediğin sözler doğru değil. Bir başkası olsaydı sana bu soruyu sordurmazdı. Bu olaylar başka ülkelerde de oluyor. Gezi parkında sağduyulu bir hareketle başlayan eylem, ilk başta doğru bir şekilde kontrol edilemeyince yasadışı örgütler bunlara katıldı. Bunlar tabii ki çok üzücü’’ yanıtını verdi.

 

Abdullah Gül'ü kızdıran sorunun sahibi konuştuDr. Emre Altındiş şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi şu an Gezi olaylarının yıldönümündeyiz. Geçen sene Nobel ödüllü meslektaşlarımızla Science (Bilim) dergisinde bir makale yayınladık. Sizin başında olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti devletini 8 vatandaşını öldürdüğü, 90 insanımıza kafa travması yaşattığı, 9 insanın gözünü yitirdiği, binlerce insanı gaza boğdu için protesto ettik. Fakat Türkiye’de şiddet devam ediyor. Günde 3 kadın öldürülüyor. 4 işçi iş kazalarında katlediliyor. Roboski katliamında sizin başında olduğunuz ordu 34 kişi öldürdü. 17’si çocuktu. Siz Ankara ’da yaşıyorsunuz. Kızılay’da Ethem Sarısülük başından kurşunla vuruldu. Katili dışarda. Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Nasıl bize burada demokrasi yalanları söylüyorsunuz? Geceleri nasıl uyuyorsunuz? Belkin Elvan 14 yaşındaydı. Sizin başbakanınız 14 yaşındaki çocuk için terörist diyor. Lütfen sorum tercüme edilsin..”

GÜL SORUYA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Gül, Dr. Altındiş’in sorusunun tercüme edilmesi üzerine “Şimdi beni sen dinle. Kimse sana böyle soru sorma hakkı vermez”’ dedi. Altındış ise; Türkiye’de dayak yerdim” cevap verdi.


  http://www.radikal.com.tr/1194785119478543

  YORUMLAR
  (43 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP KARŞITI OLMAK TÜRK MİLLETİ KARŞITI OLMAYI GEREKTİRMEMELİ - user401510

  AKP ve onun temsilcilerine olabildiğince karşı olabilirsiniz ama, gözünüz döndüyse kinden nefretten artık İktidarda AKP olduğu için Türk Milletine de zarar verdiğinizi göremez olursunuz. Ancak Bence "AKP Karşıtı Olmak, Türk Milleti Karşıtı Olmayı Gerektirmemeli." iktidar ile Türk Milleti ayrımını iyi yapmalıyız. Yoksa eleştirdiğiniz, hakaret ettiğinizden sizin ne farkınız olacak ki?

  İleri demokrasi - user433757

  AKP demokratların kıratının gözlükleri ile sadece ileri bakarak bir ileri demokrasi hayali kurmuş. Bu doğrultuda da ilerliyor. Bu gözlüklerle bakan bir yorumcu, muhalifleri yabancı ülkelere şikayet etmekle suçlayarak savunduğu sayın Abdullah Gül'ün eşinin bu devleti yurt dışında mahkemeye verdiğinin farkında değil. Algı operasyonları ve siyasi linçlerden dem vuran insanlar bunların alasını yapmakta. Asıl üzücü olansa bu kadar ortada ve göstere göstere uygulanan propaganda ve sosyal mühendislik oyunlarının vatandaşlarımca yutuluyor olması. Hayret, üzüntü ve bir umutla izliyorum. Dilim döndüğünce çevreme anlatmaya çalışıyorum. İdeolojiler öyle gömek gibi değiştirilmezler. Aslında gömlek gibi değiştirdiğini söyleyebilen birinin adamlığına nasıl inanırsınız ki ? Benim de anlmadığım tam da bu. Nasıl "Adamın Hası" olabilir ki gömlek değiştirir gibi ideoloji değiştiren birileri. Sonuç otada ya gömlek yanlış ya adam ....

  Harvard diploma töreni - user402692

  Türkiye dışında olunca sorular,gerçekler suratlara çarpılıveriyor.Bir başkası olsaydı bu soruları sana sordutmazdı demekle kimi kastediyorsun?Dikkatimi çeken şu,yüksek makama gelenlerin çocukları nedense,ne tesadüf hepsi üniversiteyi yurt dışında okuyorlar.Nasıl girip,bitirdiğide muamma oluyor.Hepside okulu bitirip yurda dönmeden ne hikmetse dünya bankasına göstermelik çalışıyor gösterilip,burada 20 günlük askerlikle yırtıyorlar.Bitirip gelenlerinde hiç birinin mesleğini yaptığını görmedik.Zaten bunlar askerlik yapmayıp,hiçbir zaman devlete vergide vermiyorlar.Çünkü memleket babalarının çifliği haline gelip,halk'ta bunların çiftliklerindekiler olup,çifliğin bütün kazancı,rantı bunlara aktarılıyor.Halk'ın birkısmıda bunlar tarafından Allah ile aldatılıp,bunlara biat ediyor.

  Tez elden demokrasi anlayışı Allahım! - brandywine06

  Ama Gül'e ya da Erdoğan'a değil! AKP'li yorumculara! Devlet başkanına böyle soru sorulamazmış. Neden ki?! Sultan mı, padişah mı, peygamber mi kendisi? Ayrıca üniversitede bir kürsüye çıkmış konuşuyor, her türlü soru sorulur. Provokatif de sorulur ki bu soru öyle de değil! Demokrasiyi anlamış siyasetçi her türlü soruya efendi gibi cevap vermeyi, provokasyon yapmak isteyen varsa ona uygun bir cevap vermeyi de bilir. Çünkü malum karşısındaki sıradan bir kişidir, oysa kendisi bir devleti ve anlayışı temsil etmektedir. Devleti temsil edenler sıradan insanlardan daha tahammüllü olmak zorundadır. Başkan Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı bir gazeteci vardı hatırladınız mı? Sarkozy'e yumurta atıldığını? ikincisi hiçbir ceza almadı, Sarkozy güldü geçti, olabilir siyasetçiyiz dedi. ABD işgali altındaki Irak'ta ise o gazeteciye örgüt uydurmaya çalışmadılar, 2.5 yıl hapiste kaldı çıktı. Yani başka devlet başkanlarına yapılmıyor safsatasını unutun! Üstelik burada birşey atıldığı da yok, sadece hoşa gitmeyen sözler söyleniyor. Ona bile tahammül olmayan bir ülkede demokrasiden bahsediyorlar ya, asıl ağlanacak halimiz budur işte.

  ABD'de sorulmasından AKP'li yorumcular rahatsız olmuşlar. - brandywine06

  Neden? Cumhurbaşkanı Gül ABD'de demokrasi diye yalan söylerken iyi de bu yalanı ortaya çıkaran soru sorulunca mı kötü? ABD'de Türkiye'de demokrasi var diye propaganda konuşması yapmak meşru da ipliğini pazara çıkaran soru mu kötü? Ülke içinde istediğinizi yapıyorsunuz, insanları öldürüyorsunuz, medya susturulmuş, kimse bu sözleri edemiyor. Soruyu soran kişi çok doğru bir de tespit yapmış, Türkiye'de soramazdım, susturulurdum, dayak yerdim, tutuklanırdım, örgüte mensup diye yargılanırdım demiş. Aynen öyle olmaz mıydı? Gül'ün verecek cevabı yok. Türkiye'de olmadığından korumaları da ancak sözlü hakaret edebilmiş, yaka paça çıkarıp dövememiş. Türkiye'de demokrasi var yalanını en iyi ortaya koyan durum da budur. Türkiye'de demokrasi falan yok, polis devleti var.

  helal olsun - neslihanbilgier

  soruyu dinleyen binlerce insana "oh bee" dedirttiniz...ekleyecek kelime bulamıyorum...helal olsun!

  Kutsamak - aliarkadas

  Bir ülkede liderler ulaşılması güç kutsal varlıklar olarak bazı gerici çevrelerde kabul görürse, işte demokrasinin bir insan hakkı olduğu ülkelerde hiç aklından dahi geçmeyen sorulara muhatap olurlar. Ve sonrada verecek cevapları olmayınca da azarlarlar, çünkü onları ikna edecek cevabı bulamazlar.