Hasdal'dan Silivri'ye transfer

Hasdal'dan Silivri'ye transfer
Hasdal'dan Silivri'ye transfer
Balyoz, Ergenekon, İnternet Andıcı gibi davalarda askeri cezaevinde tutuklu bulunan general ve amiraller emekli edilerek terfi tıkanıklığı aşıldı.

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), Balyoz, İnternet Andıcı ve Ergenekon gibi davaların tutuklu sanıkları arasında yer alan ve dosyaları YAŞ gündemine gelen 40 general ve amirali, kararların mahkemelik olmasını göze alarak emekli etti. Böylece, TSK’daki terfi ve atama kaosunun önüne geçilmiş oldu ve 47 albay, general ve amiralliğe yükselirken 33 general ve amiral de bulundukları görevde bir yıl uzatma alma şansı yakaladı. Tutuklu orgeneraller Bilgin Balanlı ve Nusret Taşdeler emekliye sevk edilmedi ancak Taşdeler de EDOK Komutanlığı’ndan alınarak Balanlı gibi ‘YAŞ üyesi’ yapıldı. Askeri Personel Yasası, tutuklu subayların emekliye sevk edilmesi konusunda ‘bekleme süresi’, ‘emeklilik yaşı’ gibi sınırlamalardan muaf tutulmasını öngördüğünden emekli edilen subaylar konuyu Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıyabilir. 

Abdullah Gül cumhurbaşkanı olduktan sonra YAŞ sonuçları Köşk Sözcüsü Ahmet Sever tarafından açıklanıyordu. Ramazan düzeni nedeniyle 4 Ağustos günü öğlen yemeği öncesinde değil, 3 Ağustos günü iftar öncesi tamamlanan 2012 YAŞ toplantısının sonuçları ise Genelkurmay’ın internet sitesinden duyuruldu. Köşk yetkilileri, atamalar arasında Genelkurmay Başkanı ya da herhangi bir Kuvvet Komutanlığı bulunmadığı için bu yolu tercih ettiklerini söyledi. 

YAŞ’ın başladığı günlerde hükümetin geçen yıl temdit alan 19 general ve amirali emekliye sevk etmek istediği kamuoyuna yansıdı. Ancak YAŞ’tan daha radikal bir karar çıktı ve tutuklu durumda olan general ve amirallerin tamamı emekliye sevk edildi. Bu 40 isme ek olarak, 16 general ve amiral de kadro yetersizliği, yaş haddi gibi nedenlerle emekliye sevk edilince temditli kadro şişkinliği ortadan kalktı ve 47 general ve amiral kadrosu açıldı. Geçen yıl 49 general ve amiralin görev süresi 1 yıl uzatılırken bu yıl bu sayı 33’te kaldı. 

Silivri listesi 
Emekli edilip 30 Ağustos itibariyle Hasdal Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledilecek subaylar şunlar: Korgeneraller İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan, Korcan Pulatsü, Ziya Güler. Tümgeneraller Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan, Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş, Halil Helvacıoğlu. Tuğgeneraller M. Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay, Mustafa İlhan, Ali Aydın, Bulut Ömer Mimiroğlu. Koramiraller Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç. Tümamiraller Mücahit Şişlioğlu, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş. Tuğamiraller Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Nadir Hakan Eraydın, Serdar Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Levent Erkek, Mehmet Fatih Ilğar, Turgay Erdağ. 

Güner veda etti 
Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Arslan Güner görev süresini doldurduğu için emekli oldu. Andıç iddianamesi kapsamında hakkında tutuklama kararı bulunan ancak GATA’da tedavi gören Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Nusret Taşdeler ‘YAŞ üyesi’ olarak atandı. Yerine 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük getirildi. Arslan Güner’den boşalan ‘orgeneral’ kadrosuna da 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi getirildi. Orgeneral Mendi, Orgeneral Servet Yörük’ten boşalan 2. Ordu Komutanlığı’na atandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller: Metin İyidil, Erdal Öztürk, Alpaslan Erdoğan, Ferit Güler, Musa Avsever.
Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller: İzzet Çetingöz, Hamza Koçyiğit, Baki Kavun, Ethem Büyükışık, Osman Erbaş, Sadık Piyade Osman Ünlü , Halit Günbatar, Salih Sevil, Burhanettin Aktı, Taci Kurul, Ali Sivri.
Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar: Şener Topuç, Kemal Cuştan, Murat Yetgin, İrfan Özsert, Halil Tamer Gedik, Aydoğan Aydın, Yılmaz Yıldırım, Atilla Gökesaoğlu, Mustafa Yaşar, İlhan Kırtıl, Nihayet Ünlü, Mehmet Büker, Yavuz Ekrem Arslan,
Lütfü İhsan Yanıkoğlu, Erhan Sipahioğlu, Mustafa Kurutmaz, Yüksel Durak, Mustafa Yılmaz, Vahap Özoğlu, Metin Tokel, Ertuğrulgazi Özkürkçü, İhsan Başbozkurt, Sıtkı Varlı, Erdal Torun, Adnan Baksı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Koramiralliğe yükselen tümamiral: Atilla Kezek.
Tümamiralliğe yükseltilen tuğamiraller: Adnan Özbal ve Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu.
Tuğamiralliğe yükseltilen albaylar: Oğuz Karaman, Cihat Yaycı, Ercan İnceoğlu, İrfan Arabacı, Nejat Atilla Demirhan, Tayyar Ertem, Ömer Bayram Çetin, Hasan Kulaç.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı
Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller: Mehmet Şanver ve Hasan Küçükakyüz.
Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller: Kubilay Selçuk, Mehmet Özlü, Cevat Yazgılı. Tuğgeneralliğe yükseltilenler: Hakan Evrim, Mehmet Arif Pazarlıoğlu, Aydemir Taşcı, Emin Ayık, Hüseyin Fazla, Recep Sami Özatak, Bekir Ercan Van. ( ANKARA -RADİKAL)