Hasip Kaplan: Balbay kararı bütün seçilmiş vekiller için geçerlidir

Hasip Kaplan: Balbay kararı bütün seçilmiş vekiller için geçerlidir
Hasip Kaplan: Balbay kararı bütün seçilmiş vekiller için geçerlidir
BDP'li Hasip Kaplan Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay için verdiği kararı değerlendirdi. Kaplan, "önemli olan sonuç doğurmasıdır" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi’nin CHP ’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal hakkındaki verdiği kararın tutuklu bulunan BDP /Blok milletvekillerini etkileyip etkilemeyeceği de tartışma yarattı. BDP’nin hukukcularından Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan kararın bütün seçilmiş milletvekilleri için geçerli olacağını vurgularken, “İhlal kararı vermek yetmiyor. Önemli olan bunun sonuç doğurmasıdır” dedi.

Radikal’e AYM’nin CHP’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal hakkındaki verdiği kararı değerlendiren Kaplan, şunları söyledi:

Anında sonuç doğurmalı “AİHM’ne yapılan bireysel başvurunun bir modelidir. Sözleşmeleri alarak uygular. Burada da ihlal kararı verildiği zaman iki şey yapılır. Bir, mevzuat değiştirilir. İki, tazminat öderler. Sembolik bir rakam orada olduğu gibi. Burada BDP milletvekilleri için değil aynı durumda uzun süre tutuklu olan herkes için geçerli bir durum bu ihlal durumu. Önemli olan bunun sonuç doğurmasıdır. Bunun sonuç doğurması için ihlal kararı vermek yetmiyor. Birde kararda yön göstermek gerekiyor. İhlal kararları kağıt üzerinde kalır, sonuç doğurmalı. İhlal kararına dayanarak avukatlar mahkemelere başvuru yapıp tahliye istemelidir. Bakalım uygulamaları ne olacak. AYM’nin çok açıklayıcı bir kararı olması lazım. AİHM bireysel başvuru kararlarını gerekçeli olarak açıklanmak zorundadır. AYM’nin de gerekçeli olarak bireysel başvuru kararlarını açıklaması ve anında sonuç doğurması gerekiyor.”

Avukatlar değerlendirecek
AYM’nin kararında yer alan ‘seçilme hakkının ihlal edildiği’ ifadesinin önemli olduğunu vurgulayan Kaplan, “Bütün seçilmiş milletvekilleri için geçerlidir” diye konuştu. Kaplan kararın AİHM’nin 1995 yılında uzun tutukluluk hakkında verdiği kararın tekerrürü olduğunu ifade ederek, “O zaman gereğinin yerine getirilmesi gerek” dedi. Kaplan, kararın çok yeni olduğunu belirterek, BDP’li tutuklu milletvekillerinin avukatlarının karar hakkında bir değerlendirme yapacağını ifade etti.