Hasip Kaplan: Genelkurmay'ın Uludere raporu acizlik vesikasıdır

Hasip Kaplan: Genelkurmay'ın Uludere raporu acizlik vesikasıdır
Hasip Kaplan: Genelkurmay'ın Uludere raporu acizlik vesikasıdır

Hasip Kaplan, BDP'yi kapatma çabalarının olduğunu ileri sürdü

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Milli Savunma Bakanlığı tarafından TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu'na gönderilen raporu "acizlik vesikası, skandal belge" olarak niteledi.

TBMM - DP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Savunma Bakanlığı tarafından TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu'na gönderilen raporun hiç bir bilgi içermediğini öne sürdü, Kaplan “Hükümet nezdinde tevil yolu ikrarın belgesidir. Milli istihbaratın zaafının belgesidir” diye konuştu.

12 Eylül davasında sanıkların tutuklu olmamasını eleştiren Kaplan, “Dünyanın hiç birinde darbecilerin tutuksuz olduğu bir dava görülmemiştir. Darbeci generallerin olmadığı bir yargılama nasıl başlayabilir?” dedi.

Göstermelik yargılamayla Türkiye 'nin “oyalayıp kandırılacağının zannedildiğini” öne süren Kaplan, “Bu tiyatroya son verin” diye konuştu.

“Yargı siyasetin kuşatması altında değil, emri altındadır” görüşünü öne süren Kaplan, parti kapatmaların hepsini siyasi olduğunu savundu.


BDP ’Yİ KAPATMA ÇABALARI VAR’
Şu aşamada BDP'yi kapatma çabalarının olduğunu ileri süren Kaplan, şunları söyledi:

“Zaten 7 bin üyemizi tutuklayarak fiilen partimizi kapatma noktasına getirdiler. Yeni bir anayasa yapma sürecindeyiz. Parti kapatmaların artık tarih olmasını istiyoruz. Çok açık söylüyoruz; hiç bir zulüm, baskı, haksızlık, halkın inandığı, zamanı gelmiş fikirlerin önünde duramaz. Türkiye, partiler mezarlığı oldu ama bu son perdedir. Parti kapatmalarla ilgili bizim de ve Hükümetin oynadığı son perdedir. Ya demokrasi vardır ya yoktur. Ya yeni anayasa olacaktır ya olmayacaktır. '12 Eylül darbecilerini yargılıyorum' diye şişinen sayın Başbakan'a soruyorum; 12 Eylül hukukuna dayanak hala parti kapatmaya çalışıyorsun.

‘YEDEK PARTİ, YENİ PARTİ, BUNLARLA UĞRAŞMAYIZ’
Yedek parti, yeni parti, bunlarla uğraşmayız. Artık bu tiyatroya, trajediye son vereceğiz. Türkiye bunu hak etmiyor. Partiler mezarlığı olmuş bir ülkede demokrasi olmaz. Bunu bitireceğiz, kararlıyız. Siyasetten çekilmeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele. Biz bağımsız olarak girdik Meclis'e. Partiyi kapatsa milletvekilliğimizi düşürebiliyor mu? Düşüremez. Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre; kapatma açtılar velev ki bir ay kala biz partiyi kapattık, onlara kapatma fırsatı tanımadık, ne yapacaklar? Hiç bir şey yapamazlar. Biz de ustalaştık sayın Başbakan.”

“KİMDE KALDI BU KADAR PARA?”
Yeni teşvik paketini eleştiren Kaplan, “Bölge halkı yaralanmasın diye 50 milyon TL sınırı koyuyorsun. Kimde kaldı bu kadar para? Bu 17 ilde AKP 'li işbirlikçileri çıkarın 50 tane bulamazsınız” dedi.

Suriye'deki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine Kaplan, “Adım adım kurgulanan bir savaşın eşiğine doğru gidiyoruz. Biz haksız savaşlara, komşulara açılacak savaşlara karşıyız. Bu sorunların barışçıl, diplomatik yollarla çözülmesinden yanayız” diye konuştu.(aa)