'Hastalık' nedeniyle ilk vekalet

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kulağındaki rahatsızlık nedeniyle hastanede tedavi görmesi, doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışı bazı programlarını iptal etmesi bir ilkin de yaşanmasına neden oldu. ‘Rahatsızlık’ gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığına vekâlet kararnamesi yayımlandı. Gül’e 29-31 Ağustos tarihlerinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in vekâlet edeceğine ilişkin kararname Resmi Gazete ’de yayımlandı. Bu karara ihtiyaç duyulmasının gerekçesinin ise Çiçek’in Zafer Bayramı kutmalarındaki ‘vekaletine’ resmiyet kazandırmak olduğu belirtildi. Çiçek, Cumhurbaşkanı Türkiye ’deyken vekâletin TBMM Başkanı’na verilmesi durumunun ilk kez yaşandığını doğrulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanına Allah tezinden şifa versin. Evet ilk defa oluyor. Benim dönemimde birçok ilk olmuştu. Bu da onlara eklendi” dedi.
Cumhurbaşkanına vekâlet etme anayasada düzenleniyor. Buna göre, Cumhurbaşkanının hastalık ve yurtdışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, ölüm, çekilme gibi bir sebeple makamın boşalması halinde yenisi seçilinceye kadar, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığına vekillik ediyor ve yetkilerini kullanıyor. Anayasada başbakanlığa vekâlet sorununu düzenleyen bir madde ise bulunmuyor.
Cumhurbaşkanı, geçen hafta kulağındaki rahatsızlık nedeniyle Hacettepe Üniversitesi’nde tedavi altına alınmış, doktorları yurtdışı gezilerini iptal etmesini, 30 Ağustos kutmalarına da katılmamasını tavsiye etmişti. Bunun üzerine Gül, kutlama programı çerçevesinde ilk kez Köşk’te verilecek resepsiyonu iptal ederken, diğer programlarda TBMM Başkanı Çiçek’in kendisine vekâlet etmesine karar verdi. Çiçek’in, Gül’e vekâletinin resmiyet kazanması amacıyla, Resmi Gazete’de karar da yayımlandı. Cumhurbaşkanı Gül imzasıyla yayımlanan kararda “Rahatsızlığım nedeniyle 29-31 Ağustos 2012 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığına, Anayasanın 106. maddesi uyarınca, TBMM Başkanı vekâlet edecektir” denildi.
Köşk kaynakları, 30 Ağustos resepsiyonu iptalinin ise, Gaziantep saldırısı sonrası gündeme geldiğini, iptalin Gül’ün rahatsızlığından çok tırmanan teröre bağlanması gerektiği ifade edildi.
Bu arada Yargıtay, yeni adli yıl dolayısıyla 3 Eylül ’de yapılacak adli yıl kokteylinin, ‘terör kurbanlarına duyulan saygı’ nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.