Hatip Dicle aday olmuyor, Zana başvuru yapmadı

Hatip Dicle aday olmuyor, Zana başvuru yapmadı
Hatip Dicle aday olmuyor, Zana başvuru yapmadı
KCK ana davasından 5 yıl tutuklu kalan ve HDP'den milletvekili adayı olacağı dile getirilen DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin milletvekili adayı olmayacağı öğrenildi. Milletvekili adaylığı konusunun İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmede gündeme geldiği ancak Dicle'nin aday olmayacağını söylediği bildirildi.

RADİKAL- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP İmralı heyetinde yer alan Hatip Dicle, milletvekili adayı olmayacak. İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmede de adaylığı gündeme gelen Hatip Dicle’nin bunu istemediği belirtildi. Siyasi yasağının bitmesinin ardından HDP’ye üye olan Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın, 5 Mart’ta adaylık başvurusu biten partisine şimdiye kadar başvuru yapmadığı ortaya çıktı.

DHA muhabirinin HDP Kaynaklarından aldığı bilgiye göre, yıllarca cezaevinde kalan ve son olarak KCK ana davasından 5 yıl tutuklu kalan DTK Eşbaşkanı  Hatip Dicle’nin 7 Haziran seçimlerinde aday olmayacağı belirtildi. HDP’nin İmralı heyetinde yer alan ve Diyarbakır’da milletvekilliği adaylığına kesin gözüyle bakılan Hatip Dicle’nin aday olup olmama konusunun İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapalan görüşmede gündeme geldiği halde aday olmayacağını söylediği bildirildi. Dicle, 16 Şubat’ta başlayıp 5 Mart’ta biten süre içerisinde adaylık başvurusunda bulunmadı. Dicle’nin Öcalan’a İmralı’daki görüşmede HDP heyeti ile çalışmak ve halkı örgütlemek için milletvekili olmaya gerek olmadığını da söylediği belirtildi.

Hatip Dicle’den sonra milletvekilliği seçiminde adaylığına yine Dicle gibi kesin gözüyle bakılan Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın da geçen Cuma günü HDP’ye üye olduğu ancak, şimdiye kadar milletvekilliği adaylığı başvurusu yapmadığı belirtildi. Zana’nın 5 Mart’ta biten adaylık başvurusundan sonra aday olup olmayacağının da şimdilik netlik kazanmadığı ve kendisinin kararının beklendiği kaydedildi.

DİCLE ADAY BELİRLEME KOMİSYONUNDA YER ALACAK

Milletvekilliği adayı olmayacağı belirtilen Hatip Dicle’nin, HDP’nin milletvekili adaylarını belirleme komisyonunda DTK Eşbaşkanı sıfatı ile yer alacağı belirtildi. Aday belirleme komisyonunda HDP Eşbaşkanı Selehattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı  Hatip Dicle, Selma Irmak, DBP Eşbaşkanı Emine Ayna, Kamuran Yüksek ile HDK Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel yer alacak.

Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR/DHA