Hatip Dicle: Siyasi çözüm engelleniyor

Hatip Dicle: Siyasi çözüm engelleniyor
Hatip Dicle: Siyasi çözüm engelleniyor
DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, özyönetime yönelik taleplerin belirleneceği kongre öncesi, haklarında 'suç işlemeye çağırma' soruşturması açılmasının demokratik kanalları kapatma amaçlı olduğunu söyledi. Dicle, "Biz hendekleri siyasi zeminde çözmeye çalışırken AKP çatışma zemininden çıkılmasını istemiyor" dedi.

RADİKAL - DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, DTK’nin özyönetime yönelik çerçevenin çizileceği ve taleplerinin belirleneceği kongresi öncesi yöneticilere yönelik 'halkı suç işlemeye çağırma' suçlamasıyla başlatılan soruşturmayı, 'Devletin klasik tavrı. Demokratik bütün kanalları kapatmak istiyorlar' şeklinde yorumladı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı'ya konuşan Dicle, soruşturmanın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Türkiye’de savcılar yok mu?” demesinin ardından açılmasının ise ilginç olduğunu ifade etti.

Selahattin Demirtaş hakkında 'hendek' soruşturması

DTK’nin bu hafta sonu yapılacak olağanüstü kongresinde özyönetim taleplerinin çerçevesinin belirlenmesi ve bu konudaki karışıklığın giderilmesi amaçlanıyor. Bölgede aylardır yaşanan çatışmaların gerekçesi olarak hendekler yerine özyönetim taleplerinin gündeme gelmesi amacıyla yapılacak DTK kongresine HDP, DBP ve HDK katılacak. İki gün sürecek kongrenin ana gündemi özyönetim olacak. (Cumhuriyet)