Hatip Dicle'den Cizre'de provokasyon uyarısı

Hatip Dicle'den Cizre'de provokasyon uyarısı
Hatip Dicle'den Cizre'de provokasyon uyarısı
DTK eş başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, beraberlerindeki bir heyet bugün Cizre'ye gitti. Provokasyonlara karşı çok uyanık olunması gerektiğini belirten Dicle, sürecin kıymetini bildiklerini ancak, kaygıları da olduğunu söyledi.

RADİKAL - DTK eş başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, beraberlerindeki bir heyet günlerdir tansiyonun düşmediği Cizre’ye gitti. DBP binası önünde toplanan halka seslenen Hatip Dicle, Cizre’ye gelmekte geç kaldıklarını ancak, Öcalan’ın değerlendirmelerini almadan gelmek istemediğini söyledi.

Herkes gibi özgür ve eşit bir yaşam istediklerini anlatan Dicle, “Biz Türk halkı ile gerçek bir kardeşleşmeye varmak istiyoruz. Bunun gereği de kardeşliktir. Kardeşler arasında fark güdülürse, nasıl bir ailede huzur olmazsa, bu ülkede de halklar etnisiteler, inançlar aynı haklara sahip değilse, orada kardeşlik nasıl olur” dedi.

‘ÇOK UYANIK OLMALIYIZ’
Cizre halkının politik ve bilincini iyi bilen biri olduğunu vurgulayan Dicle, konuşmasına şöyle devam etti : “Özal’dan beri süren bu provokasyonu, devlet içi çözümü engelleyenlerin önüne geçmek için çok uyanık, çok dikkatli yaklaşmak lazım. Bu paralel denen yapının bu çözümü istemediklerini, baltalamak istediklerini, medyalarını da açın göreceksiniz.

‘SÜRECİN KIYMETİNİ BİLİYORUZ’

Öcalan’diyor ki mutlaka mutlaka bu süreci bir aşamaya getirmek gerekiyor. Şöyle dedi; ‘6-7-8 Ekim hepimiz yaşadık, artık tanklar-toplar caddelere çıkmıştı ve eğer biz müdahale etmeseydik bir hafta içinde darbe olurdu. Bu darbe ile gerçekten katliamlar yaşanacaktı. Onun için biz bu sürecin kadrini, kıymetini iyi biliyoruz Kürtler olarak. Ama sadece bizim iyi bilmemiz yetmiyor. Bakın Cizre halkı bundan tedirgindir, bunları dinledik. KCK operasyonları gibi binlerce gencin cezaevleri kapıları arkasına tıkılmasını istemiyoruz. Bunun için kaygımız var.

‘ARTIK BİZDEN KİMSE YÜZÜNÜ KAPATMAYACAK’

Eğer çözüm sürecinin başarıya gitmesi isteniliyorsa, başta hükümet ve devlet yetkilileri olmak üzere herkes elini taşın altına koyabilmelidir. Bunları ortaya çıkartacaksın. Biz yurtsever devrimci gençlik olarak karar aldık, artık bizden hiçkimse yüzünü kapatmayacak, kepenk kapatırmayacak, şimdi bunların değerini bilmek lazım. ”

Yapılan konuşmaların ardından parti binasında sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. Görüşmeler basına kapalı olarak yapıldı.

'MESAJLARI GEREKEN YERLERE İLETTİK'
Göreşmelerden sonra DHA'ya konuşan Dicle, "Biz mesajları gereken yerlere ilettik, halkımıza da ilettik. En büyük enerji halktır. Artık onlar kendi içlerinde sayın Öcalan mesajları ile tartışacaklar ve ben inanıyorum ki, belirli bir kesim karşılayacak. Şimdi biz kendi açımızda Hüda-Par ile bir sorunumuz yok. O olay nasıl çarpıtıldı? Sanki Hüda-Par ile arasında sorunlar oldu, belki küçük sorunlar. Asıl sorun onlarla değil, Kürtlerle sorun yok. O anlamda devlet güçleri ile önlemli sorunlar var. Onu da hem devlet heyetleri ile görüşeceğiz. Mesajlar gereken yerlere ilettik biliyorsunuz. İki taraf da; hükümetin de yapması gerekenler var. Hükümet makamlarıyla görüşeceğiz, arkadaşlarımız görüşecek. Her zaman umutlu olmak zorundayız" diye konuştu.
DHA