Havada grev yasağını onayladı

Havada grev yasağını onayladı
Havada grev yasağını onayladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, havacılık iş koluna grev yasağı getiren yasanın da aralarında bulunduğu 4 kanunu onayladı.

AK Partili İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün imzasını taşıyan tasarı, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından Perşembe günü yasalaşarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulmuştu. THY çalışanlarının grev yapmasına neden olan 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun' Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Gül, yasayı yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdi. Yasa Resmi Gazete 'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yeni yasa, hava kolunda grev yasağı getirmesinin yanında korsan taksiler için de ceza artırımı öngörüyor. Onaylanan yasayla, korsan taksicilik yapanlara il seferde bin 950 bir yıl içindeki tekrarı halinde 3 bin 250 lira para cezası kesilecek. Ayrıca korsan çalıştırılan araç da 60 gün trafikten men edilecek. Korsan taksiye binenlere ise uygulanacak para cezası ise 215 lira.

Yasa aynı zamanda kanun dışı park ücreti alan ya da almaya teşebbüs edenlere de cezalar getiriyor. Bu kişiler hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.
Onaylanan diğer kanunlar ise şöyle: 

'Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun', 'Uluslararası Para Fonu Ana Sözleşmesinde İcra Direktörleri Kurulu Reformuna İlişkin Olarak Yapılması Teklif Edilen Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun', ' Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanımına Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'.