Havada 'Kürt petrolü' krizi: Bakan Yıldız'ın uçağı Erbil'e gidemedi

Havada 'Kürt petrolü' krizi: Bakan Yıldız'ın uçağı Erbil'e gidemedi
Havada 'Kürt petrolü' krizi: Bakan Yıldız'ın uçağı Erbil'e gidemedi
Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla yakından ilgilenmesi, zaten kötü olan Türkiye-Irak ilişkilerini krizin eşiğine getirdi
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

Radikal.com.tr - Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Petrol-Gaz Konferansı’nın kapanışında konuşmak için Erbil’e geleceğini öğrenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak hava sahasını Yıldız’ın uçağına kapattı.

Erbil’e gelmek için ısrarcı davranan Yıldız’ın uçağı bugün öğlen apron başında yola çıkmaya hazırlanırken, Türkiye ’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirel, Ankara ’ya “Uçak kalkmasın, havadan dönebilir” mesajı gönderdi.

Uçak bir saat gecikmeli kalktı. Ancak izin havada da gelmedi, Taner’in uçağı Kayseri’ye indi.

BAKAN YILDIZ: İLETİŞİM KOPUKLUĞUNUN GİDERİLECEĞİNE İNANIYORUM

Bağdat yönetiminin hava sahasını uluslararası özel uçaklara kapatması üzerine Kayseri’ye indiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ülke arasındaki iletişim kopukluğunun giderileceğine inandığını belirtti. Erbil’deki toplantıya kapanış konuşması yapmak üzere gittiğini ifade eden Bakan Yıldız, gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Dün planladığımız şekilde sayın Putin’in Türkiye ziyaretinden sonra Kuzey Irak’ta yapılan uluslararası toplantıya, enerji ve doğalgazla alakalı toplantıya katılmak üzere Başbakanlıktan tahsis edilen uçakla Kuzey Irak’a gitmek üzere İstanbul ’dan yola çıktık. Ancak bugün sabahleyin bütün özel uçaklara Kuzey Irak hava sahasının kapatıldığı bildirildi. Bu manada istisna tutulacağımız inancıyla, normalde havalandık, pilotumuz o izni alır diye. Hem Dışişleri Bakanlığımız, hem de bizim girişimlerimiz vardı. Ama Kayseri üzerine geldiğimizde bu iznin hala verilemeyeceği tarafımıza söylendi. Yapacağımız toplantı Irak’ın kuzeyinde ya da güneyinde olsun, tamamı için yapılan bir toplantıydı. Herkesin, Irak hükümetindeki arkadaşlarımız, meslekdaşlarımızın da bu manada hassas olacağına inanıyorum. Irak’ın normalleşmesi ile alakalı süreçtir. Bunun farklı algılanmasına için geliştirdiğimiz projeler ister kuzeyinde, ister güneyinde ister doğusunda, ister batısında yaptığımız bütün projeler Irak’ın tamamının normalleşmesiyle ilgili süreçtir. O açıdan bunun farklı algılanmasına, yanlış anlaşılmasına tabi ki bizlerin de söyleyeceklerimiz vardır. Bu iletişim kopukluğunun giderileceğine inanıyorum. Buradan Ankara’ya döneceğiz. Öncelikle bir değerlendirmemiz oluyor sayın Dışişleri Bakanlığımız ve sayın müsteşarımızla. Hem de Irak’la bir yandan görüşüyoruz. Bundan ne çıkartılabilir, değerlendireceğiz. Çünkü birçok dev firmanın temsilcileri de toplantı için özel uçaklarıyla dünden gitmişti. Toplantının pazartesi başlıyor olmasına rağmen bizim Rusya Federasyonu Karma Ekonomik Komisyonu eşbaşkanlığımızdan dolayı İstanbul’da bulunmamız gerekiyordu. Çünkü bizim için önemli bir görüşmeydi, önemli bir misafirimiz vardı. O yüzden ben bugün kapanış konuşmasını yapmak üzere gidecektim. Tekrar durumu değerlendirdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Son dakika bir gelişme olursa değerlendiririz.”

Enerji Bakanı Yıldız’ın iki yıl önce de Irak’a yaptığı gezi sırasında Bağdat’ta konvoyla giderken, güzergahın yakınında bomba yüklü bir araç bulunarak etkisiz hale getirilmişti.

"IRAK HÜKÜMETİNİN DÜN ALDIĞI KARARA BİNAEN BAKAN YILDIZ'IN UÇAĞI GERİ DÖNDÜRÜLDÜ"
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sözcüsü Sefin Dizai, "Irak hükümetinin dün aldığı karara binaen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağı geri döndürüldü" dedi

Dizai, Irak'ın Erbil vilayetindeki Said Abdullah konferans salonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağının Erbil'e inişine Irak hükümeti tarafından izin verilmemesine ilişkin soruları yanıtladı.

IKBY Sözcüsü Dizai, "Irak Hükümeti'nin dün akşam özel uçaklarla ilgili aldığı yeni bir karara binaen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağı geri döndürüldü. Bu (Petrol ve Gaz Konferansı) bölgemiz için çok önemli bir konferanstı. Sayın Taner Yıldız dün konferansa katılacaktı ancak gelemedi. Bugün gelmesini bekliyorduk ancak Irak hükümetinin uçuş izniyle ilgili kararı buna müsade etmedi" ifadelerini kullandı.