Haydi sandığa

Bugün artık söz siyasilerin değil, halkın. 43.5 milyon kadar seçmen, 5 yıl görev yapacak toplam 93 bin 353 yerel yöneticiyi belirlemek için sandık başına gidiyor.
Sandıklar saat 08.00-17.00 (Doğuda 32 ilde saat 07.00-16.00) arası açık. Seçmen bilgi kâğıdı olmasa da kütükte adı bulunan, kimlikle oy kullanabilecek.

ANKARA - Türkiye'nin ilk gündem maddesini oluşturan yerel seçimler bugün yapılacak. 43 milyon 500 bin 64 seçmen, 174 bin 355 sandıkta oy kullanarak yerel yöneticilerini seçecek. 20 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, toplam 93 bin 353 yerel yönetici belirlenecek.
Seçmenler, 16 büyükşehir, 58 büyükşehir (metropol) ilçe, 65 il, 792 ilçe, 2253 belde belediye başkanı ile 31 alt kademe belediye başkanını seçmek üzere sandık başına gidecekler. Seçmenler, seçimde 3 bin 122 il genel meclisi üyesi ile 34 bin 75 belediye meclisi üyesini tespit etmek üzere oy kullanacaklar. 52 bin 929 muhtarın da tespit edileceği yerel genel seçimde, yeni kurulan 12 belediye için de oy verilecek.
Doğu'ya özel saat: Oy verme Doğu'daki 32 ilde saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona erecek. Diğer illerde ise oy verme 08.00-17.00 arasında gerçekleşecek.
Zarflar farklı renkte
Kimlik şart: Vatandaşlar, seçmen bilgi kâğıdı ve kimliklerini göstererek oylarını kullanacaklar. Seçmen bilgi kâğıdı bulunmayıp seçmen kütüğünde adı olan seçmenler, oylarını kimliklerini göstermek suretiyle kullanabilecekler. Belediyeler ile köy ve mahalle muhtarları tarafından düzenlenip onaylanan kimlik bilgileri ise seçimde geçerli olmayacak.
Pusula ve zarfa dikkat: Turuncu renkli il genel meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası turuncu zarfa; belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli oy pusulası ile belediye meclisi üyeliğine ilişkin sarı renkli oy pusulası mavi renkli zarfa konulacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ilişkin beyaz rekli oy pusulası belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri seçimine ilişkin mavi renkli zarfa yerleştirilecek. Köy muhtarı ve ihtiyar meclisi üyelerine ilişkin oy pusulalarının ikisini birlikte sarı renkli zarfa; mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerine ilişkin oy pusulalarının ikisini birlikte sarı renkli zarfa konacak.
Oy nasıl kullanılacak: Seçmenler, sandık kurulu başkanından alacakları oy pusulası ve mühürle kapalı oy verme yerine girecekler. Burada oyunu vereceği partinin ambleminin altındaki yuvarlak içerisine 'Evet' veya 'Tercih' mührünü basacak olan seçmenler, pusulayı zarfa koyarak sandığa atacaklar. Seçmenler, oylarını sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesindeki isimlerinin karşısını imzalayacaklar.
Türk mürekkebi: Mükerrer oy kullanımını önlemek için, oyunu kullanan seçmenin sol işaret parmağı çıkmayan boya ile boyanacak. 1979 yılından bu yana yapılan seçimlerde mükerrer oy kullanımını önlemek için, seçmenlerin parmaklarına sürülen mürekkebi, ilk kez bir Türk şirketi üretti. Böylece yüzde 50 kâr sağlandı. Seçim mürekkebinin bu seçimde YSK'ya maliyeti 501 milyar 600 milyon lira oldu.
Parti simgesi yasak: Sandık başında görevli bulunan partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler); rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.
Hapis ve para cezaları
Sukuneti bozmayın: Haksız oy temin edenlere 1-3 yıl; seçmenin oyunu kullanmasına engel olanlara 1-4 yıl hapis cezası verilecek. Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale, telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlara teşebbüs edenler 3 aydan 1 yıla hapisle cezalandırılacak. Oy verme sırasında seçme yeterliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs edenler veya verenler 2-5 yıl; başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenler, 3-5 yıl hapisle cezalandırılacak. Bir sandıkta oy verdikten sonra başka bir sandıkta oy vermeye teşebbüs eden veya veren kimselere de 3 yıldan 5 yıla hapis cezası verilecek. Sandık başında oy verme yönünden kendisine yükletilen ödevleri ihtara rağmen yapmayan seçmenler ise 500 liradan bin liraya kadar para ile cezalandırılacak.