HDP, AKP'ye CHP ile koalisyon önerdi

HDP, AKP'ye CHP ile koalisyon önerdi
HDP, AKP'ye CHP ile koalisyon önerdi
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Koalisyon meselesi ele alındı. Adalet barış ve demokrasi bağlığı altındaki üç temel ilkemizi aktardık. Bir AKP-CHP koalisyonun bu üç başlığı içermesi halinde yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımız belirttik. Çözüm süreci hükümet meselelelerinden ayrı ele alınamaz.Demokrasi ve silah bir arada olamaz" dedi.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP ziyareti sonrası HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP, Grup Başkanvekili Pervin Buldan açıklama yaptı.  AK Parti heyetiyle yapılan görüşmenin ardından HDP adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "Demokrasi ve silah bir arada olamaz.Koalisyon meselesi ele alındı. AKP heyetine adalet, barış ve demokrasi bağlığı altındaki üç temel ilkemizi aktardık. Bir AKP CHP koalisyonun bu üç başlığı içermesi halinde yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımız belirttik" dedi. 

 Önder açıklamasında şunlara vurgu yaptı:

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Partimizin yaklaşım ve önerilerini paylaştık. Sayın Başbakan da kendi düşüncelerini açıkladı. Başta 7 Haziran sonuçlarının değerlendirmesi olmak üzere, izleyecekleri yol ve yöntemleri bizimle paylaştılar. Koalisyon ayrı bir başlık olarak ele alındı. Partimizin adalet, barış ve demokrasi başlığı altındaki 3 temel ilkesel duruşumuzu aktarma imkanı bulduk.Bir Ak Parti ve CHP koalisyonunu bu üç başlık altında gerçekleşmesi doğrultusunda bu yapıya yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımızı belirttik. Başbakan da koalisyon ve diğer teme meselelerimiz hakkındaki fikirlerini paylaştık.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN KESİNTİYE UĞRAMAMASI KONUSUNDA MUTABIK KALDIK

Temaslarımızın gerektikçe sürmesi, kesintiye uğramaması konusunda mutabık kaldık.Bu ülkedeki hükümetin oy kaybı, tek başına yeniden iktidarı elde edememesi ve yeni kurulacak olan değişik hükümet alternatiflerinin temle meselesi çözüm süreci olmak zorunda. Ülkemizdeki bozucu alanların; istihdamdan tutun kadın meselesine kadar ekonomik bunalmışlığımızdan bölgesel sıkışmaya kadar tümü barış süreci konusunda alacağımız tutumla bire bir ilgilidir. Barış meselesi demokratik çözüm meselesi bu ülkenin bir alt başlığı değil teme meselemizdir. Hiçbir hükümet görüşmesi çözüm sürecinden ayrı ele alınamaz çözüm süreci de hükümet meselelerinden ayrı ele alınamaz.

Öcalan bu ülkede barış ve demokratik hareketlerin tema geliştiricisi ve teminatı olmuştur. Bizim ona sıradan bir ziyaret yapmamız söz konusu değildir. Ne pahasına olursa olsun İmralı'ya gidelim çağrısı yapmıyoruz. Oradaki tecrit kabul edilemez.Devlette devamlılık esastır denir ya… Barış sürece o kırılmasına sebep olan, yok sayılan doğru bulunmayan Dolmabahçe deklarasyonu şartlarına dönerek daha ileri bir noktadan ele alınmak durumunda. Bu ülkemizi ilgilendiren konu olmaktan çıkmış bölgemizin, komşularımızın ve insanlığı ilgilendirecek bir durum almıştır. Bizim talebimiz görüşmekle ilgili bir talep değildir. Süreç bağlantılıdır.En çok oy alan iki partinin koalisyonunu doğru buluyoruz.Öcalan ile devlet heyetinin görüştüğünü biliyoruz. Türkiye’nin çözüm sürecinden daha kıymetli bir meselesi yok. Süreç devam etmelidir.

'DEMOKRASİ VE SİLAH BİR ARADA OLAMAZ'

Barış süreci bu ülkenin en temel meselesidir. Çözüm süreci hükümet meselelerinden ayrı ele alınamaz. Barış süreci Dolmabahçe deklarasyonu şartlarına geri dönerek ilerletilmelidir. HDP’nin seçimlerde aldığı sonuçlar tüm soruların cevabı niteliğindedir. Sayın Başbakan da biz de söyledik. Sayın Demirtaş’ın dile getirdiği şekilde söyleyeyim. “Demokrasi ile silah bir arada olamaz” Ama ikisinin bir arada olamaması gerçeği birinin yükselmesiyle doğru orantılıdır. Demokrasi ne kadar yükselirse silah yok olur. Salt bir meseleyi silah boyutuna indirerek, demokrasiden ayrı olarak ele almak bu meselenin ağırlığını göz ardı etmek demektir.

Adaya gidecek misiniz ? net bir yanıt aldınız mı? Neden HDP hükümetin bir parçası olmuyor?

Hükümetten adaya gidiş konusunda bize net bir takvim iletilmiş değil. Bütün ülkenin hayrı için en çok oy almış iki siyasi partinin, geniş mutabakat zeminin şart olduğunu düşünüyoruz.

MASA MESELESİ

Bizim heyet üyelerinin tutumuna dahil değerlendirmeler, keyfiliğini ifade etmiyor. İlkesel tutumlara dönük değerlendirmeler oldu. Ama herkesin kavraması gereken şu ki anlaşamadığınız insanlarla müzakere edersiniz. İmralı’daki masa bu büyüklükteki bir masaydı. Biz bunu böyle bir ima amacıyla düşünmedik. Mütavazi bir salonda siyaset yürütmeye çalışıyoruz. Sayın misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz tek masaydı. Bizim geleneğimiz imalarla siyaset yapmaz. Yalın ve açık ilkelerimiz var. Demirtaş’ın çağrısı için “Seni başkan yaptırmayacağız derken aslan kesiliyorsunuz silah bırakma çağrısı yaparken sessizsiniz” eleştirileri ile ilgili olarak "Bu değerlendirmeye yapan herkes bu sloganımızın ve tutumumuzun kronolojisine baksın. Seni başkan yaptırmayacağız sözü itibarsızlaştırma çabaları üzerinde söylenmiştir.Devletin ve iktidarın kendini birkaç kez tekzip etmesi gerekir görüşmeleri durdurmak için. Bu süreç devam etmelidir ama daha ileri bir adımla ve ciddiyetle.

BAŞBAKANI 2 EŞBAŞKAN UĞURLADI. NE ANLAMA GELİYOR?

Medeni insan ilişkisi bu. Sosyal davranış biçimi, temel ahlakı tavırlar çıkarabiliriz. Görüşme daha uzun sürecekti, başlıkların geniş bir tartışma gerektiğini gösterdi. Sayın Başbakan’da bunu düşündü ancak programı vardı. Bu başlıkları değerlendirmek üzere ayrıldık. Her medeni insan gibi misafirimizi uğurladık.