@hakki_ozdal

HDP Altan Tan'ı aday göstermeyecek

HDP Altan Tan'ı aday göstermeyecek
HDP Altan Tan'ı aday göstermeyecek
Haziran seçimlerinde alacağı sonuç hakkında en çok yorum yapılan parti durumunda olan HDP, partilerin aday listelerinin YSK'ya teslim edilmesine 4 gün kala sürpriz bir adım atarak, bir çok milletvekiline teşekkür edip tekrar aday olmayacaklarını açıkladı. Bu vekillerin arasında Altan Tan da bulunuyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Halkların Demokratik Partisi (HDP) aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesine 4 gün kala sürpriz bir kararla bazı milletvekillerini yeniden aday göstermeme kararı aldı. Bu isimlerin arasında Diyarbakır milletvekili Altan Tan da bulunuyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Altan Tan, şimdilik geniş çaplı bir değerlendirme yapmak istemediğini söyledi. Tan, "Bu karar dindar Kürt seçmenlerle parti arasında bir kopukluk yaratabilir mi" sorumuza ise, "Bu kararı verdiklerine göre parti hesabını yapmış olmalı. Böyle bir kopma olacak mı, seçim sonuçlarında göreceğiz" dedi. 

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bugün sabah saatlerinde bir grup milletvekili ile parti genel merkezinde bir araya geldiği ve tek tek görüştüğü bu vekillere teşekkür ederek tekrar aday gösterilmeyeceklerini açıkladığı öğrenildi.

Demirtaş’ın teşekkür ederek aday gösterilmeyeceklerini açıkladığı ve destek istediği isimler şunlar: Hakkari Milletvekilleri Esat Canan ve Adil Zozani, Kars milletvekili Mülkiye Birtane, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Van Milletvekili Nazmi Gür, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve Diyarbakır milletvekili Altan Tan…

Elbette bu isimler arasında en çok Altan Tan dikkat çekti. Kürt siyasi hareketiyle muhafazakar ve dindar Kürt seçmenleri arasında önemli bir köprü işlevi gören, ancak bazı çıkışlarıyla zaman zaman HDP’lileri kızdıran Tan’ın tekrar aday gösterilmesi bekleniyordu.

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Altan Tan, Selahattin Demirtaş'la yaptığı görüşmenin ayrıntılarına ilişkin bilgi vermekten kaçınırken, kendisine tekrar aday gösterilmeyeceğinin söylendiğini aktarmakla yetindi. "Şimdilik" kaydıyla bir değerlendirme yapmak istemediğini söyleyen Tan, "Daha sonra daha geniş değerlendirmeler yaparız, yine bu konuları konuşuruz; ama şimdi yorum yapmak istemiyorum" dedi.

Tan'ın tekrar aday gösterilmeyeceği kararından hoşnutsuz olduğu, ancak kamuoyuna bir 'kavga' görüntüsü vermek istemediği anlaşılıyordu. "Bu karar, dindar muhafazakar Kürt seçmenlerle parti arasında bir mesafe oluşmasına yol açar mı" sorumuza da son derece temkinli bir yanıt verdi: "Bunu göreceğiz. Seçimlere iki ay var. İki ay sonra sandıktan çıkan sonuçlardan görür, değerlendiririz. Parti böyle bir karar aldığına göre gerekli hesabı yapmış olmalı..."

 


  http://www.radikal.com.tr/132799513279954

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bence HDP deki en.. - kaşınan adam

  Bence HDP deki en dürüst ve samimi vekillerden biriydi.İçi dışı bir kişiliğe sahip izlenimi veriyor.Fikirlerinde ve davranışlarında içten ve samimi izlenimi veren bu kişinin mecliste bulunmasında yarar vardır..

  İnsan - cem_ozgen

  Altan tanı aday gostermemek hdp için bir kayıptır hdp toplumun tum kesimlerini (kafatascı,ayrımcılar hariç) aynı oranda temsil etmeli, hdp bir ışık görüntüsünü bozmamalı yoksa toplumun bir kesimine mesafeli durmak yani chp nin yaptığını yapmak hdp ye kaybettirir.

  Altan Tan - user449466

  Sayın dindar kimliği ile AKP nin böğrüne çok dehşet vuruyordu gerçi 6-8ekim olayları ile ilgili konuşması yanlıştı çünkü o bir öfke patlamsı idi o nedenle parlementoda olsa iyi olurdu tartışma proğramları da öksüz kalacak

  yanlış karar - user396462

  hdp yi sadece barajı geçebilmesi için destekleyecek bir seçmen olarak ( hala hdp nin samimiyetine inanmıyorum fakat %10 barajı ciddi bir hak ihlali) bu kararı yanlış buluyorum , hdp ye oy kaybettirme ihtimalinden dolayı ... ,ayrıca sayın Altan Tan'ın görüşleri ve açıklamalarından benim idrak edebildiğim yeri geldiğinde partinin yanlış tutumlarını da vurgulayabilmesi , Türkiye'nin bir bölgesinin değil tamamını ilgilendiren demokratik sorunları da çarpıcı şekilde gözler önüne serebilmesi idi.