HDP barajı geçemezse mevcut vekillikleri hangi partilere gidecek?

HDP barajı geçemezse mevcut vekillikleri hangi partilere gidecek?
HDP barajı geçemezse mevcut vekillikleri hangi partilere gidecek?
Türkiye 7 Haziran seçimlerine doğru giderken en çok tartışılan konulardan biri de HDP'nin barajı geçip geçemeyeceği. HDP barajı geçerse 50'nin üzerinde milletvekili çıkarması bekleniyor. Geçemediği durumda ise vekillikleri çeşitli partilere dağılacak.

RADİKAL - HDP'nin 2011 yılında BDP 'nin aldığı oyları alması ve barajı geçememesi durumunda kazanan AK Parti olacak.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 2011 seçimlerine bağımsız adaylarla girmiş ve 34 milletvekili çıkarmıştı. HDP aynı oyu alıp barajı geçemezse bu vekillerin 28'i AK Parti'ye, 5'i MHP 'ye, 1'i ise CHP 'ye geçecek. Özellikle doğu ve güneydoğu şehirlerinde tüm milletvekilliklerini AK Parti kazanacak.

İşte o liste:

Adana: 1 milletvekilliği MHP'ye

Ağrı: 1 milletvekilliği AK Parti'ye

Batman: 2 milletvekilliği AK Parti'ye

Bitlis: 1 milletvekilliği AK Parti'ye

Diyarbakır: 5 milletvekilliği AK Parti'ye

Hakkari: 3 milletvekilliği AK Parti'ye

Iğdır: 1 milletvekilliği AK Parti'ye

İstanbul 1. Bölge: 1 milletvekilliği MHP'ye

İstanbul 2. Bölge: 1 milletvekilliği MHP'ye

İstanbul 3. Bölge: 1 milletvekilliği CHP'ye

Kars: 1 milletvekilliği MHP'ye

Mardin: 3 milletvekilliği AK Parti'ye

Mersin: 1 milletvekilliği MHP'ye

Muş: 2 milletvekilliği AK Parti'ye

Siirt: 1 milletvekilliği AK Parti'ye

Urfa: 2 milletvekilliği AK Parti'ye

Şırnak: 3 milletvekilliği AK Parti'ye

Van: 4 milletvekilliği AK Parti'ye geçecek. (Milliyet)


  http://www.radikal.com.tr/130158113015814

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  . - ergezene

  İki şey çıkıyor ortaya: 1) AKP seçim barajında ısrar ederek barış sürecindeki samimiyetsizliğini gözler önüne sermiştir. Kimse HDP'ye seçime neden parti olarak giriyorsun demesin? AKP'nin bu ikiyüzlülüğünü teşhir etmeyi hafife almayın. 2) Bu haberler özel bir yerden mi servis ediliyor diye düşünmüyor değilim. Özellikle HDP parti olarak girmesin çığırtkanlığını yaparak AKP'nin baraj ısrarına katılanların, HDP'ye dönük karalama planının bir parçası mı diye? Sol ittifakın bir seçeneği olarak özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra güçlenen HDP'ye gideceği görülen sol oyları yine yalan, dolan ve "akp'ye yarayacak" paniği yaratıp, "sosyal demokrat" görünümlü devleti bir partiye çekme derdi mi? Oysa bu ülkedeki tüm "kaos" iddaaları devlete yarar, bizzat onun elinden çıkar. Başkanlık sistemindeki gibi ülkeyi iki partiye indirip aldım verdim oyanamak isteyenler, siyaseti seçimden, demokrasiyi sandıktan ibaret görenlerin anlayamadığı bir şeyi yapıyor HDP, hakiki bir siyaseti.

  chp'li olsam - jumpercoco

  ben chp'li olsam hdp'ye oy verirdim,akp'nin vekili azalsın diye.

  Halka güvenmeyenler böylesi ayak oyunlariyla ikdidarlarini sürdürebiliyorlar... - ercan02

  E bu tabelaya baktiginizda neden 10 senedir AKP nin bu seçim yasasini degistirmedigini anliyoruz. Kim demisti (çalmak onlarin Fitratinda) var diye.....

  ileri demokrasi - genco940

  daha ne olsun, körün istediği bir göz Allah vermiş olacak iki göz. Yatıp kalkıp dua ediyorlardır. Darbeci dediklerinin değiştirmeye yanaşmadıkları % 10 barajı ile seçile saçıla bir hal oldular. Ancak artık kirli çamaşırlar, yalanlar tam olmasa da ortaya dökülmeye millet de neyin ne olmadığını anlamaya başladı, seçime kadar daha da öğreneceği şeyler olacak. Demirtaş akşam açık açık anlattı, anlatmaya da devam etmeli, ergenekon savcısı konuşmaya başladı, sıra diğerlerinde açık kalplilikle tarafsız memleket hayrına izah edildiğinde bakalım kim neyi nasıl yalanlamaya çalışacak. Hangi kamu güvenliği kanunu kendilerini koruyacak hep beraber göreceğiz. Top kimde kim kıvırıyor, kim kendine yontuyor ortaya dökülecek.