HDP: Bu şartlar altında futbol oynanamaz

HDP: Bu şartlar altında futbol oynanamaz
HDP: Bu şartlar altında futbol oynanamaz
HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "insan hayatına kastedildiği şartlar altında" futbol oynanamayacağı belirtilerek Fenerbahçe'nin iki maçının ertelenmesinin olumlu ancak yetersiz olduğu belirtildi.

RADİKAL - Fenerbahçe futbol takımının cumartesi günü Rize dönüşü Trabzon'da silahlı saldırıya uğramasının ardından siyasetten gelen tepkiler de sürüyor. HDP Merkez yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada da olayın ardından Fenerbahçe'nin iki maçının ertelenmesi "olumlu ancak yetersiz" olarak değerlendirildi. Açıklamada Futbol Federasyonu'nu da göreve çağrıldı.


Açıklamada, " Türkiye ’de futbolun fair play ruhu ile oynanabilmesi için daha yapısal önlemler almak gereklidir. Spordaki endüstriyelleşmeden spor medyasındaki tartışma şekline ve öğretim hayatında sporun sadece bir rekabet değil ortaklaşma kültürünün de aracı olarak düzenlenmesine kadar, topyekun bir anlayış değişikliğine ihtiyaç vardır. Ortaklaşmayı güçlendiren fair play ruhunun toplumda yaygınlaştırılması amacını merkezine alan bir spor anlayışı geliştirilmelidir.

Takım taraftarlığını bir kenara bırakarak, sportmenlik ruhuna karşı işlenen son saldırıya, ‘insanların canına kastedildiği şartlar altında futbol oynanamaz ve seyredilemez’ diyerek tepki verilmesi gereklidir" denildi. Açıklamada saldırı bir kez daha kınanarak, "yaralanan otobüs şoförüne acil şifalar dilerken, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne, futbolculara ve teknik heyete geçmiş olsun dileklerimizi tekrar iletiyoruz" denildi.


  http://www.radikal.com.tr/132966513296651

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  katillerin yakalanması için, sadece hdp değil, bütün siyasi partiler, spor kulüpleri vs ses çıkarsın - hamzaakyol

  eğer herkes bu olayın takipçisi olursa, trabzonspor-fenerbahçe düşmanlığı üzerine inşaa edilen bu provakasyonu yapanlar ortaya çıkarılabilir. bu olay sadece fenerbahçenin meselesi değil. bu ve benzeri olayların karanlıkta kalıp kalmaması, önümüzdeki seçimlerden karanlık odakların galip çıkıp çıkmamasında da etkili olacaktır. bu tür olaylar karanlıkta kalırsa kontrgerilla, gladio ya da adına ne derseniz deyin, ama demokrasi ve insan haklarına karşı olan güçler ve odaklar kazanacaktır. onun için, bu olayda trabzonsporlusu, beşiktaşlısı, galatasaraylısı, kayserisporlusu, altaysporlusu vs. bütün insan gibi yaşamak isteyenler tavır koymalı, katillerin yakalanmasını talep etmeli ve yaratılmak istenilen kaos ortamına ve insanları birbirine düşman etme politikasına karşı çıkması gerekiyor.