HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı

HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı
HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı
Ankara Çankaya'da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı ölen ya da yaralanan olmazken parti tabelasına kurşunların isabet ettiği öğrenildi.

RADİKAL -  Ankara ’nın Çankaya ilçesinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi sabaha karşı silahlı saldırıya uğradı. Güvenlik görevlisi polisin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada sokakta park halindeki araçlara da kurşun isabet etti.

HDP'li Aydınlar: O barajı kurutacağız


Alınan bilgiye göre, sabaha karşı saat 04.00 sularında Büklüm Sokak'ta bulunan HDP Genel Merkezi'ne yaklaşan araçtan ateş açıldı. Saldırganların açtığı ateş sonrası bina önündeki parti tabelasına kurşun isabet etti. Parti binasını koruyan polis saldırganlara ateşle karşılık verdi. Yaşanan çatışmada sokakta bulunan araçlara kurşun isabet etti. Saldırganlar geldikleri araçla olay yerinden uzaklaştı. HDP Genel Merkezi'ne gelen Olay Yeri İnceleme ve Terörle Mücadele ekipleri çalışma yapıyor. Polis saldırganların yakalanması içinde çalışmalarına devam ediyor.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sabah 04.00 sularında buradan geçen beyaz bir aracın üzerinden silahlarla ateş ediliyor. Bizim binada bekleyen görevli arkadaşlarımız ve binanın önündeki polisler müdahale ediyorlar. Araç uzaklaşıp gidiyor, polis civardaki güvenlik kameralarından aracın plakasını ve içindekileri tespit etmeye çalışıyor. Bu, HDP'nin barajı aşmaması için yapılan provokasyonlardır diye düşünüyoruz. Bütün bunlara karşı inadına ve ısrarla barışı, demokratik siyaseti savunmaya da kararlıyız. Saldırganlar ve onları örgütleyenlerin bilmesinde fayda var. Israrla barış, demokratik siyaset demeye devam edeceğiz" dedi.

Saldırganların birden fazla kişi olduğunu söyleyen Önder, saldırganların polis kulübesini de hedef aldığını ve polisin saldırganların arkasından bir iki el ateş ettiğini ifade etti. (CİHAN/DHA)


Nazmi Gür: Bu saldırının sorumlularını bulmak AKP'nin görevi

HDP EŞ Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür olayın ardından Radikal'e yaptığı açıklamada. Saldırının bir provokasyon olduğunu ve kesinlikle kendi kendilerine gelip ateş edip giden bir kaç kişi olarak görmediklerini söyledi. "Bize yönelik olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan başlayarak iktidarın, AKP'nin bir saldırı sürdürdüğü açık. Bize dönük sistematik saldırı var, bu olayın da bunun devamı olduğunu düşünüyoruz. Biz baraj üstünde görünüyoruz, bu yüzden de her türlü yol ve yöntemi kullanıyorlar" dedi.

"Biz bu tür oyunların tamamını boşa çıkaracak demokratik siyaseti devam ettireceğiz. Halkımız da bunu yaptığımızı görerek etrafımızda toplanıyor. Hükümetin görevi bunu yapanları adaletin önüne çıkarmaktır. Saldırganların bulunup yargılanmasını istiyoruz" diyen Gür, olayla ilgili olarak polisten kendilerine henüz herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi. Gür ayrıca nöbet bekleyen polisler dışında bir parti çalışanın da olaya tanık olduğunu belirtti.

HDP MYK adına yapılan açıklamada ise, "Haziran 2015 seçimlerinde Meclis'e girerek toplumsal barış ve adaletin en büyük güvencesi olacağız. Bu tür provokasyonlarla bizi durduracağını veya yıldıracağını sananlar yanıldıklarını görecekler" denildi. (RADİKAL)

'Temenni ederiz ki halk HDP'yi baraj altında bırakır'