HDP grup toplantısına Mülkiye Kılınç ve ailesi katıldı

HDP grup toplantısına Mülkiye Kılınç ve ailesi katıldı
HDP grup toplantısına Mülkiye Kılınç ve ailesi katıldı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Freedom House raporuyla ilgili olarak, "Gerçek onların tespit ettiğinden daha kötü. Onlar işinden çıkartılan gazetecilerle ilgilenmiyor. Bizzat ticaret, bankacılık yoluyla denetlenmesiyle ilgilenmiyorlar" dedi.

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Freedom House raporuyla ilgili olarak, “Gerçek onların tespit ettiğinden daha kötü. Onlar işinden çıkartılan gazetecilerle ilgilenmiyor. Bizzat ticaret, bankacılık yoluyla denetlenmesiyle ilgilenmiyorlar” dedi.

TBMM’de düzenlenen partisinin grup toplantısında konuşan Kürkçü, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin yıldönümü olduğunu hatırlatarak, 42 yıldır dinmeyen acısının bugün hâlâ dillerinde olduğunu söyledi. Kürkçü, Gezmiş’in 16 kelimelik sözlerinin idam tutanağına yazılmadığını söyleyerek, “'Yaşasın Marksizm, Leninizm yüce ideolojisi, yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi, yaşasın işçiler ve köylüler, kahrolsun emperyalizm’. Bu 16 kelime 42 yıldır yapmamız gereken işlerin en kısa listesini sunuyor. Halkların Demokratik Partisi bu anıya, davaya sadık olarak, onların yolunda yürümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.
Freedom House raporuna da değinen Kürkçü, “Sanıyorlar ki çok mühim kuruluş sanıyorlar. Freedom House, Amerika Birleşik Devletleri müesses nizamının ahlaki sınırları çizen kuruluştur. NATO’nun kuruluşunu savunmuş, Marshall Planını savunmuş Türkiye ’ye müttefik olarak bakan kuruluştur. Davutoğlu’nun ‘ona inanmayın, bana inanın’ demesi hiçbir şeyi değiştirmiyor. Gerçek onların tespit ettiğinden daha kötü. Onlar işinden çıkartılan gazetecilerle ilgilenmiyor. Bizzat ticaret, bankacılık yoluyla denetlenmesiyle ilgilenmiyorlar.”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde saflaştırmayı kabul etmediklerini ifade eden Kürkçü, yoksulların, kadınların, ana dili Türkçe dışında olanların yanında olan bir adayı belirleyeceklerini söyledi. 


MÜLKİYE KILINÇ DA KATILDISattığı kitaplar nedeniyle örgüt üyeliğiyle suçlanan ve aldığı 2 yıl 1 aylık mahkumiyeti Yargıtay'ca onanan Mülkiye Kılınç, HDP Grup Toplantısı’na katıldı. Kılıç grup toplantısına eşi, ikiz çocukları Lorin ve Özgür ile geldi. HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü konuşması öncesi ikizler Lorin ve Özgür ile fotoğraf çektirdi.

HDP Grup Toplantısı’nda konuşan Mülkiye Demir Kılınç’ın eşi Ahmet Kılınç, “Biz öpmeye kıyamıyoruz çocuklarımızı. 2 yıl 1 ay cezaya herhangi bir çözüm bulunmuyor ve bu çocuklar 19 Mayıs'ta anneleri ile birlikte cezaevine girecek. Biz gözümüzden sakınıyoruz, 19 Mayıs'ta bizi bir kabus bekliyor” diye konuştu.

Mülkiye Demir Kılınç, hikayesinin biraz tanıdık bir hikaye olduğunu söyledi. Bu süre sonunda insanların duyarlılığını gördüğünü belirten Kılınç, “Farklı çevrelerden destek olanlar çıktı, bu kadar ilgi, sahiplenmeyle bir şeylerin değişeceğine inandım. Ceza infaz savcısına gittik, erteleme talep ettik, net kararını cuma günü öğreneceğimizi söyledi. Anladığım kadarıyla bir erteleme çıkmayacak. 19 Mayıs'ta bizim ertelememiz bitiyor ve bize cezaevi yolu görülüyor. Buradan sesleniyorum; kim sesimi duyuyorsa, yetkili merciler neresi ise bu kadar absürt bir dosya ile bu çocuklarla hapse girmek utanç verici. Artık en azılı katiller bile elektronik kelepçelerle dışarıda. Bir çözüm bulunabilir. Buradan sesimizi duyacak varsa adil yargılama talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) çalışanı Mülkiye Demir Kılınç hakkında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Terör örgütüne yardım ettiği' gerekçesiyle açılan davada verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay'ca onanmıştı. Kılınç, Mayıs ayında 5 aylık ikizleriyle birlikte cezaevine girecek. (Ajanslar)