HDP heyeti Zergele'de: 'Siviller hedef alınmış'

HDP heyeti Zergele'de: 'Siviller hedef alınmış'
HDP heyeti Zergele'de: 'Siviller hedef alınmış'
Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, Kandil'in Zergele köyünün bombalanmasının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

RADİKAL - HDP Zengele heyetinde Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hatice Altınışık ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Erbil temsilcisi Şilan Eminoğlu yer aldı.

HDP heyeti gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Zergele’de öldüğü belirtilen sivillerin aileleri, yaralılar ve Kandil Belediyesi Eşbaşkanları Mehemed Hasan ve Emine Xame ile birlikte bombalamanın gerçekleştirildiği yerde basın açıklaması yaptı.

Heyet incelemeleriyle ilgili bir de rapor hazırlayarak kamuoyuyla paylaşacak.

“AMACIMIZ GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARMAK”


BİANET'in Fırat Haber Ajansı’nı kaynak gösterdiği habere göre, heyet adına açıklama yapan HDP Urfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi:

“Buraya geliş amacımız her şeyden önce yüreği yanan anaların acılarını Kuzey Kürtleri olarak paylaşmak içindir. Gelişimizin bir diğer amacı bu katliamın gerçekliğini açığa çıkarmak Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaşmaktır.”

“Resmi hükümet açıklamalarında sadece PKK gerillalarının vurulduğu söyleniyor. Ancak HDP heyeti şu anda katliamın gerçekleştiği yerdedir ve gözlerimizle görüyoruz ki sivillerin yaşadığı bir köyün en az altı evi hedef alınmıştır. Sekiz sivil insanımız katledilmiş ve onlarcası da yaralanmıştır. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur. Türk savaş uçakları burada açık bir şekilde katliam gerçekleştirmişlerdir.”

YARGILAMA İÇİN GİRİŞİM

Baydemir, katliamın sorumlularının yargılanması için girişimlerde bulunacaklarını da ekledi:

“Bundan sonra biz heyet olarak araştırmalarımızı derinleştireceğiz ve katliamın açığa çıkarılması için sonuna kadar çabalayacağız. “

“Katliamın suçluları hakkında dava açılması ve yargılanmaları için hem Türkiye hem de uluslararası alanda her türlü girişimde bulunacağız.”

“Hazırladığımız raporu Türkiye ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına sunacağız. Fakat herkes bilsin ki analarımız yalnız ve sahipsiz değillerdir. Onların yüreklerini yakan ateş aynı zamanda 40 milyon Kürt’ün yüreğini yakmıştır.”

Osman Baydemir açıklamayı söyle bitirdi:

“Biz gelirken Hewler’deki hastanelerde bulunan yaralılarımızı da ziyaret ettik. Olay hakkında inceleme yapıp bize bilgi veren tüm kişi ve kuruluşlar ve görüştüğümüz tanıklar olayın bir sivil katliam olduğunu teyit etmişlerdir.”

“Bu operasyonların hemen son bulması için bir kez daha çağrımızı yeniliyoruz, çünkü biliyoruz ki, savaş, acı, gözyaşı, yıkım ve tahribattır. Bu acı ve katliam hepimize yönelik gerçekleşmiştir. İnsanım diyen, insan duygusunu taşıyorum diyen herkes Türk devletinin yürüttüğü bu savaşa karşı durmalıdır.”

“Sorunun çözümü ancak masada gerçekleşir. Onun için biz HDP olarak AKP tarafından devrilen diyalog ve müzakere masasının bir kere daha kurulmasını talip ediyoruz.“ (BİANET)