HDP ile hükümet arasındaki buzlar eridi, gensoru geri çekildi

HDP ile hükümet arasındaki buzlar eridi, gensoru geri çekildi
HDP ile hükümet arasındaki buzlar eridi, gensoru geri çekildi
HDP, Ermenek'teki maden faciasının ardından yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri nedeniyle, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili son anda tavır değiştirdi

RADİKAL - Birgün gazetesinden Sebahat Karakoyun'un haberine göre, HDP, Ermenek'teki maden faciasının ardından Soma ve Ermenek başta olmak üzere yaşanan kazaları ve işçi ölümleri nedeniyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili son anda tavır değiştirdi. TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülecek olan gensoru önergesinin "ileri bir tarihte" yenileneceği belirtildi.

HDP ve hükümet arasındaki görüşmelerde çözüm sürecindeki tıkanıklığın giderilmesine yönelik adımlar atılması ve İmralı Heyeti'nin 17 Kasım'da Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacağı görüşme öncesi gensorunun geri çekilmesi "anlamlı" bulundu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Ermenek'te iki işçinin cenazesinin çıkarılabildiğini belirterek, her iki bakanın da 16 madenciye ulaşılmasına yönelik çalışmaları yakından izlediklerinin kendilerine iletildiğini söyledi. Baluken, "Ailelerin mağduriyeti ve göçük altındaki maden emekçilerine ulaşma ile ilgili insani talep üzerinden değerlendirme yaptık" dedi.

HDP, Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili de benzer bir tavır izlemişti.