@hakki_ozdal

HDP karar değiştirdi: Altan Tan Diyarbakır adayı

HDP karar değiştirdi: Altan Tan Diyarbakır adayı
HDP karar değiştirdi: Altan Tan Diyarbakır adayı
HDP'nin, 7 Haziran seçimlerinde aday göstermeyeceği belirtilen Altan Tan'la ilgili kararı değişti. Tan'ın tekrar Diyarbakır milletvekili adayı gösterileceği belirtiliyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – HDP, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı göstereceği isimleri Yüksek Seçim Kurulu'na bildireceği gün çarpıcı bir karara imza atarak, daha önce aday gösterilmeyeceği açıklanan Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ı yeniden aday gösterme kararı aldı.

Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, cuma sabahı HDP Genel Merkezi’nde bazı milletvekilleriyle tek tek görüşmüş ve kendilerine bir kez daha aday gösterilmeyeceklerini söyleyerek teşekkür etmiş, destek istemişti. Bu isimler arasında en dikkat çekicisi Diyarbakır milletvekili Altan Tan olmuştu. Dindar Kürtlerin HDP/ BDP ’ye yönelmesinde önemli bir rol oynayan ancak kimi zaman yaptığı çıkışlarla HDP/BDP tabanında da tartışmalara yol açan Altan Tan, aday olmayacağının kendisine bildirilmesinin ardından sorularımızı yanıtlamış ve iddiaları doğrulamıştı. Deneyimli siyasetçi, yaşadığı şaşkınlığa rağmen, bu karar hakkında yorum yapmaktan kaçınmış ve bir ‘geri dönüş’ ihtimali olduğu izlenimi uyandırmıştı. İşte o ‘geri dönüş’ aday listelerinin YSK’ya teslim edileceği gün yaşandı ve HDP, Tan’ın aday gösterilmeyeceği haberinin duyulmasının ardından gelen yoğun tepkilerin de etkisiyle kararını değiştirdi. 

'HELE BİR GÖRELİM…'

Cuma gününden sonra bugün bir kez daha konuştuğumuz Altan Tan, gülümseyerek ve yine temkini elden bırakmadan, “Hele bir listelerin çıkmasını bekleyelim, görelim” dese de adaylığı konusundaki kararın değiştiği bilgisini de teyit ediyordu. Konuştuğumuz sırada Ankara ’dan Diyarbakır’a gitmek üzere yola çıkan Tan belli ki listenin teslim edilmesiyle birlikte seçim çalışmalarına başlayacak. Zira daha önce gündeme gelen Bingöl, Urfa gibi kentlerden aday gösterileceği iddialarının aksine, yine Diyarbakır’dan aday oluyor.

HDP Altan Tan'ı aday göstermeyecek
 


  http://www.radikal.com.tr/133021013302104

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Altan Tan - Canbaba68

  Altan Tan sosyal medyaya teşekkür etsin. Üç gündür yoğun bir kamuoyu baskısı vardı. Atan Tan çok değerli etkin bir siyayetçi. Onu Tartışma programlarında izlemek büyük zevk. Az daha büyük bir yol kazasına neden olunuyordu. Ayrıca Altan Tan dindar Kürtlerin HDP deki sembolü bir anlamda. Muhafazakar Kürt toplumu için büyük risk alınmıştı. Altan Tan yüz Ertuğrul Kürkçü gücündedir ayrıca. Ertuğrul Kürkçü geçen dönme çok vasat silik bir profil sergiledi. Neden ısrar ediliyor anlayabilmiş değilim.

  Demokratik CHP - user1062085

  Sanırsın Cumhuriyet kurulduğundan beri Chp genel seçim öncesi ön seçim yapıyor. Demokrasiyi Chp'den öğrenecek değiliz.

  parti üyelerinin görüşünü. - kaşınan adam

  Parti üyelerinin görüşlerini almadan masa başından kararlar verirseniz bu örnekte olduğu gibi amiyane tabirle tükürdüğünüzü yalarsınız.Bu işin en sıhhatli yolu ön seçim yapmak iken beyanatlarında iki sözcükten biri demokratlık ve demokratik olan bir parti masa başından aday belirmeye kalktı.Sonuçda parti üyeleri bir yana genel olarak seçmenlerin beğenisini kazanmış bir kişiyi gelen tepkiler üzerine aday göstermek zorunda kaldı..

  HDP Barajı Geçmiş Gibi Sevindim... - user933654

  Altan Tan HDP için büyük bir kazanç.Çok hayırlı oldu.Kaç gündür aday olmayacak diye üzüntü içerisindeydim.Olsa da olmasa da oyum HDP nin orası ayrı ama olduğu için de çok sevindim. Altan Tan,Mithat Sancar, Ayhan Bilgen,Sırrı Süreyya Önder ve diğer bir birinden değerli adaylar. HDP nin adayları