HDP milletvekili Aslan: Ülke Suriye'ye dönüştürülmeye çalışılıyor

HDP milletvekili Aslan: Ülke Suriye'ye dönüştürülmeye çalışılıyor
HDP milletvekili Aslan: Ülke Suriye'ye dönüştürülmeye çalışılıyor
HDP Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Silopi'de iki kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda insanının yaralandığını belirterek, "Ülke şu anda bir Suriye'ye, Irak'a, Libya'ya dönüştürülmeye çalışılıyor. Ülkede bir savaş ve çatışma durumu varken Meclis'in tatil olmasına anlam veremiyorum. Vicdanımız hiç rahat değil.

RADİKAL - HDP Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Türkiye 'nin, "Suriye, Irak ve Libya'ya dönüştürülmeye çalışıldığını" ileri sürdü.
Aslan, düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu'da, top atışları ve hava bombardımanlarıyla kasıtlı orman yangını çıkarıldığını iddia ederek, yangınların biri bitmeden diğerinin başladığını söyledi.

Mardin'in Midyat, Nusaybin ve İdil ilçeleri arasındaki Bagok Dağı ve Sorızbah, Haldeh, Nunib ve Epşe arasında kalan alanda, Tunceli, Diyarbakır, Ağrı, Hakkari ve Şırnak'ta yangınlar meydana geldiğini anlatan Aslan, Bagok Dağı çevresinde bulunan bazı köylerin yangınlardan dolayı boşaldığını söyledi. "Bütün bir ekosistem ve bölgede yaşayan halk kirli savaş politikalarına feda edilmektedir" iddiasında bulunan Aslan, yangınlarda sadece ağaçların ve bitkilerin değil keklik, tavşan, kaplumbağa ve kelebekler dahil canlıların da yok edildiğini vurguladı.
Çıkan yangınların, havadan müdahale edilmediği için kısa sürede büyüdüğünü ve kontrol altına alınamadığını savunan Aslan, "Yangını söndürmek için hükümetin ve devletin girişimi olmadığından bölgedeki duyarlı belediyeler ve sivil yurttaşlar canlarını tehlikeye atarak yangını söndürmeye çalışmaktadır" dedi.

Aslan, Silopi'de iki kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda insanının yaralandığını belirterek, " Ülke şu anda bir Suriye'ye, Irak'a, Libya'ya dönüştürülmeye çalışılıyor. Ülkede bir savaş ve çatışma durumu varken Meclis'in tatil olmasına anlam veremiyorum. Vicdanımız hiç rahat değil. 550 milletvekilinin bölgede olması gerekirken HDP'li dışındakilerin tatilde olması ve bölgede olmaması utanç vericidir. Bizi buraya gönderen halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekiyor" diye konuştu.
Orman yangınlarına ilişkin fotoğrafları gösteren Aslan, yangınların köylerin içine kadar ulaştığını, yetkililerin yeterli personeli olmadığı ya da güvenlik gerekçesiyle müdahale etmediğini ileri sürdü.
AA