HDP Milletvekili Beştaş: Kırmızı çizgi aşıldı

HDP Milletvekili Beştaş: Kırmızı çizgi aşıldı
HDP Milletvekili Beştaş: Kırmızı çizgi aşıldı
HDP Genel Başkan Yardımcısı, Meral Danış Beştaş, Suriye Demokrtaki Güçleri'nin Fırat'ın batısına geçtiğini belirterek, "Biz Adana'dan Ankara'ya şunu söyleyelim. Valla Fırat'ın batısına geçişi kırmızı çizgi diye nitelendirmiştiniz ama kırmızı çizgi aşıldı" dedi.

RADİKAL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Valla Fırat'ın batısına geçişi 'kırmızı çizgi' diye nitelendirmiştiniz ama kırmızı çizgi aşıldı. Ankara'ya duyurulur" dedi.

Önümüzdeki ay yapılacak olan HDP Genel Kongresi öncesi düzenlenen konferansta konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Suriye Demokrtaki Güçleri'nin Fırat'ın batısına geçtiğini belirterek, "Biz Adana'dan Ankara'ya şunu söyleyelim. Valla Fırat'ın batısına geçişi kırmızı çizgi diye nitelendirmiştiniz ama kırmızı çizgi aşıldı. Bunun önünde asla duramayacaksınız. Özgürlük güçleri bu mücadelelerini ve direnişlerini daha da büyüterek devam ettirecekler" yorumunda bulundu.

 

RUSYA ZİYARETİ

HDP heyetinin Rusya'ya yaptığı ziyareti de değerlendiren Beştaş "Ziyaret etrafında kıyamet koparanlar, bizi hain ilan edenler, Putin'le bir telefon görüşmesi yapmak için, Lavrov'la koridorda karşılaşmak için inanılmaz hamleler yaptılar. Ama kendileri görüşemedi ya bizim görüşmemize de tahammül edemiyorlar. Biz gerçekten dış politikanın bu kadarda iki yüzlü bir arka plana dayandığını ve bizim dış politikamızın AKP iktidarının çizdiği sınırlara bağlı kalmak olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyoruz" diye konuştu.

'MİRAY BEBEĞİ KESKİN NİŞANCILAR VURDU'

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 3 aylık Miray İnce'nin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü öne süren Beştaş  şunları söyledi: "Oradaki arkadaşlarla görüştük. İnerken keskin nişancılar tarafından öldürülüyor. Aslında yaralı ve bütün ayrıntısını öğrendik. Aile 155'i arıyor, polis beyaz bayraklarla inmelerini söylüyor. Babaannesi ile dedesi bebeği kucağına alıyor fakat yolda giderken keskin nişancılar taramaya devam ediyor. Dedesi yaşamını yitirdi, bebek de yolda ikinci kurşunla öldü. Babaannesi de Adana'da tedavi görüyor. Bunu bile bazı basın kuruluşları, 'Terör örgütü bebek ve dedesini öldürdü' diye servis ettiler."
DHA-Salih ÜÇTEPE