HDP Şanlıurfa´da 'blok oy' iddiasıyla seçim sonucuna itiraz etti

HDP Şanlıurfa´da 'blok oy' iddiasıyla seçim sonucuna itiraz etti
HDP Şanlıurfa´da 'blok oy' iddiasıyla seçim sonucuna itiraz etti
HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Özbingöl, parti yöneticileriyle birlikte milletvekili genel seçiminde 200 mahallede yaklaşık 60 bin blok oy kullanıldığı iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini söyledi.

RADİKAL -  Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 'nin 7, HDP'nin 5 milletvekili çıkardığı Şanlıurfa'da HDP yöneticileri, kırsal alandaki 200 mahallede blok oy kullanıldığı iddiasıyla İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

İtiraz başvurusunun ardından adliye önünde açıklama yapan Sevda Özbingöl, 200 mahallede 60 bin seçmenin oyunun blok şekilde kullanıldığını ileri sürerek, "Biz seçimin sonucunu değiştirebilecek, bir netice olduğunu düşünüyor ve bunun biliyoruz. Akçakale ve Harran'da müşahitlerimiz sandık başına alınmadı. Bu Akçakale ve Harranlı seçmenin iradesinin sandığa yansımadığını açıkça gösteriyordu. Şu an seçim sonuçları yaptığımız itirazla değişebilecek kanaatindeyiz" dedi.

HDP'li yöneticiler aynı zamanda seçim gün blok oy kullanıldığını iddia ettikleri bir mahallede muhtarın sıra üzerine serdiği yatakla oy kullanmaya gelenleri izlediğini gösteren bir fotoğrafı da paylaştı.
Öte yandan bu sırada adliyeye beraberinde kalabalık grupla mazbatasını almaya geldiğini söyleyen AK Partili Seyit Eyyüpoğlu'na hazır olmadığı gerekçesiyle mazbatası verilmedi.
DHA-Ali LEYLAK-Ömer PINAR