HDP, 'şerefsiz listesi' için soruşturma istedi

HDP, 'şerefsiz listesi' için soruşturma istedi
HDP, 'şerefsiz listesi' için soruşturma istedi
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Boğaz'da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler' açıklaması ile Bahçeli'nin Başdanışmanı Metin Özkan'ın HDP seçmenlerine yönelik elinde olduğunu iddia ettiği liste hakkında TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu.

RADİKAL - HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, "HDP'ye oy veren 3 bin kişiyi fişlediğini kamuoyu huzurunda itiraf eden Metin Özkan'ın skandal açıklamalarından sonra bu konu ile ilgili herhangi bir soruşturma ya da inceleme başlatılmış mıdır? MHP 'nin yaptığı bu fişlemeye Emniyet ve MİT herhangi bir istihbarat yardımında bulunmuş mudur? Bulunmamışsa, kimin hangi partiye oy verdiği nasıl tespit edilmiştir?" diye sordu.                                              

"BAHÇELİ'NİN SİYASİ DANIŞMANI FİŞLEDİKLERİNİ İTİRAF ETMİŞTİR"

HDP'li Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis'e verdiği soru önergesinde yer alan açıklamada MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sözleri ve 'liste' iddiaları için, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  partisinin genişletilmiş il istişare toplantısında HDP seçmenine ağır hakaretlerde bulunarak, 'Boğaz'da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun' ifadesini kullanmıştır. Devlet Bahçeli'nin Siyasi Danışmanı Metin Özkan katıldığı bir televizyon programında Bahçeli'nin bu hakaretamiz sözlerine atıfta bulunarak, HDP'ye oy veren yurttaşları fişlediklerini şu cümleler ile itiraf etmiştir: 'Kimlerdir? İsterseniz çantamda listesi var ama; 3 bin kişi açıp burada saymayayım zamanımız kalmayabilir. Biz MHP olarak kimseyi fişlemeyiz. Ama MHP yapılan her türlü yanlışı not eder. O Boğaz'da oturan birileri de bunların içinde o 63'lüklerin (Akil İnsanlar heyeti) çoğu da dahil, ülke çözüme mutluluğa gidiyor, refaha gidiyor diye insanlara propaganda yapıp bugün o şehit olan insanların kanını elinde dolaştırırken biz o insanların çetelesini tutuyoruz'. Yurttaşların sahip oldukları din, dil, etnik grup, diğer inançlar, siyasî düşünceler veya sosyal yaşam biçimi nedeni ile aşağılanarak fişlenmeleri ulusal ve uluslararası mevzuat uyarınca hukuka aykırıdır, aynı şekilde Türk Ceza Kanunu'nun 216. ve 125. Maddeleri uyarınca da suç teşkil eder. Bireyin temel hak ve özgürlüklerinde olan özel hayatın gizliliği ve düşünce, kanaat özgürlüğü ceza hukuku ile ulusal uluslar arası mevzuat tarafından korunmakta, ayrımcılık net bir dille yasaklanmaktadır. Bu düzenlemelere binaen; demokrasinin temel ilkelerinden biri olan seçme hakkını HDP'den yana kullandıkları için yurttaşları fişleyen ve bu kişilerin bilgilerini toplayıp siyasi şantaj haline getiren Devlet Bahçeli ve danışmanı Metin Özkan hakkında derhal etkin bir soruşturma yürütülmelidir" ifadelerini kullandı.

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Meclis'e konu ile ilgili sunduğu önergesinde yer alan sorular, şöyle:

"HDP'ye oy veren 3 bin kişiyi fişlediğini kamuoyu huzurunda itiraf eden Metin Özkan'ın skandal açıklamalarından sonra bu konu ile ilgili herhangi bir soruşturma ya da inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, soruşturma ne aşamadadır? Başlatılmışsa gerekçesi nedir?

HDP seçmenini fişleme amacı ile oluşturulan bu liste kim ya da kimler tarafından nasıl hazırlanmıştır?

Seçme hakkını HDP'den yana kullandığı için yurttaşları fişleyen ve bu kişilerin bilgilerini toplayıp siyasi şantaj haline getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve danışmanı Metin Özkan hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa sebebi nedir?

MHP'nin yaptığı bu fişlemeye Emniyet ve MİT herhangi bir istihbarat yardımında bulunmuş mudur? Bulunmamışsa, kimin hangi partiye oy verdiği nasıl tespit edilmiştir?

Geçmişten günümüze Türkiye'de yurttaşların kimlik, inanç, yaşam tarzları ve siyasi tercihleri nedeni ile sürekli olarak devletin resmi kurumları, siyasi partiler ya da gerçek kişiler tarafından fişlendiği kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Bakanlık olarak bugüne kadar bu tür fişlemeleri gerçekleştiren kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında ne tür işlemler yaptınız bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için  hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden bu açıklamalar nedeniyle, HDP'ye oy veren herhangi bir kişinin saldırıya uğrama ihtimaline binaen ne tür önlemler aldınız? Almadıysanız neden? Aldıysanız bu önlemlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?"İdris Baluken: AKP ve MHP birlikte hazırlamış!

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de yazılı bir açıklama yaparak Özkan'ın listesini, "AKP ve MHP'nin birlikte hazırlandığını" söyledi. Baluken'in, "HDP’yi ve HDP’ye oy verenleri tehdit etmek fayda sağlamaz" başlıklı açıklamada, "13 Haziran’da AKP’nin resmi kanalı A Haber ’de yayınlanan Yaz-Boz adlı bir programda, HDP’ye oy veren belli kesimler açık hedef gösterilmişti. Programda Nişantaşı, Bebek, Taksim, İzmir Karşıyaka, Ankara Çankaya seçmenleri özel olarak hedef alınmış ve Nişantaşı için 'Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı’nda HDP’ye 8 bin 178 oy çıktı' denilerek ırkçı dalga o süreçte başlatılmıştı. Nitekim bugün AKP’nin yayın organlarındaki yazarlardan biri, yeni bir takım isimleri bu listeye dâhil eden bir köşe yazısı kaleme almıştır.
Dolayısıyla MHP’nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP’ye teslim edilen bir listedir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Amaç HDP’ye oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir" denildi.

Baluken, "Bilinmelidir ki bu tür kirli oyunları planlayanlar ve bu oyunun içinde olanlar asla amaçlarına ulaşamayacak, Türkiye’de partimiz çatısı altında her geçen gün daha da büyüyen demokratik muhalefetin güçlenmesini engelleyemeyeceklerdir" dedi.