HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Başkanlığa karşı durmakta kararlıyız

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Başkanlığa karşı durmakta kararlıyız
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Başkanlığa karşı durmakta kararlıyız
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen bir gün önce sarfettiği bu cümlenin "HDP, başkanlığı tartışmaya açık" olarak yorumlaması üzerine bugün Twitter'den mesajlarını düzeltti.

RADİKAL - HDP, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde söylemini başkanlık sistemine karşı kurmuştu. Ancak 1 Kasım sonrasında parti sözcüsü Ayhan Bilgen'in yaptığı "Tek adamlığa hayır, ancak başkanlık sistemi dahil tüm modeller tartışılabilir" açıklaması büyük yankı uyandırdı. Bilgen, Twitter'dan "Başkanlığa karşıyız" yazdı. HDP'nin desteklediği devlet sistemini de "Yerel yönetimlerin güçlü olduğu güçler ayrılığına dayalı parlamenter sistemi savunuyoruz" mesajıyla duyuran Bilgen, şu ifadeyi kullandı:

"HDP'nin Anayasatartışmalarında tavır değişikliği söz konusu değil. Herşey tartışmaya varız. Başkanlığa karşı durmakta ısrarlıyız."

BİLGEN DÜN NE DEMİŞTİ?

Bilgen'in dün yaptığı açıklamada kullandığı, "Başkanlık sistemi dahil tüm modeller tartışılabilir. Ancak tek adamlık gibi özgürlüğü kısıtlayıcı bir yapı olmaz. Toplumun ihtiyacı bu değil" sözleri, "HDP Başkanlık sistemine karşı tavrını yumuşattı" olarak yorumlanmıştı.